Trwa ładowanie...

Premier: trzeba uporządkować sytuację w TK, żeby mógł normalnie funkcjonować

• Jest potrzeba uporządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, żeby mógł normalnie funkcjonować - powiedziała premier Szydło
• Trybunał Konstytucyjny został wciągnięty w politykę przez opozycję - uważa premier
• Zdaniem premier Szydło prezes TK Andrzej Rzepliński też "dał się w tę politykę wciągnąć i wciągnął w politykę Trybunał Konstytucyjny"
• Rzepliński zwoła zgromadzenie ogólne sędziów TK w celu przedstawienia Prezydentowi kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału
• 9-letnia kadencja Andrzeja Rzeplińskiego w TK kończy się 19 grudnia

Premier: trzeba uporządkować sytuację w TK, żeby mógł normalnie funkcjonowaćŹródło: WP
d14aju9
d14aju9

W programie "Jeden na jeden" gościem była premie Beata Szydło. Zapytana o konflikt w Trybunale Konstytucyjnym stwierdziła, że jej zdaniem sytuacja w TK uporządkuje się, jeśli Trybunał będzie miał prezesa, który zajmie się tym, co "zgodnie z konstytucją, z ustawą powinien czynić".

Premier była pytana w środę w TVN 24, czy rząd uzna wybór kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który Trybunał przedstawi pod koniec listopada.

- Mam takie głębokie przekonanie, że jest potrzeba uporządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym ze względu na to, żeby on mógł wreszcie zacząć normalnie funkcjonować - powiedziała Szydło.

Według premier Trybunał Konstytucyjny został wciągnięty w politykę przez opozycję i wykorzystany jako "ostatni bastion ochrony własnych interesów przez niektóre grupy polityczne". Jak podkreśliła, prezes TK Andrzej Rzepliński także "dał się w tę politykę wciągnąć i wciągnął w politykę Trybunał Konstytucyjny".

d14aju9

Pytana, czy ten "bastion" upadnie kiedy Andrzej Rzepliński przestanie być prezesem TK, Szydło odpowiedziała, że "prezes Rzepliński stał się politykiem, a powinien być prezesem Trybunału Konstytucyjnego".

- Sądzę, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny będzie miał wreszcie szefa, który zajmie się tym, co zgodnie z konstytucją, z ustawą, powinien czynić, to naprawdę sytuacja w TK się uporządkuje - podkreśliła szefowa rządu.

Biuro TK poinformowało we wtorek, że między 28 a 30 listopada prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zwoła zgromadzenie ogólne sędziów TK w celu wypełnienia konstytucyjnego obowiązku przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej kandydatów Zgromadzenia na stanowisko Prezesa Trybunału. 9-letnia kadencja Andrzeja Rzeplińskiego w TK kończy się 19 grudnia.

"Termin ten uwzględnia zakończenie okresu zwolnień lekarskich dwóch sędziów Trybunału" - czytamy w komunikacie. Przepis ustawy, na który powołano się w komunikacie, brzmi: "Zgromadzenie Ogólne w sprawie wyboru kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa Trybunału zwołuje się między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji urzędującego prezesa lub wiceprezesa. W przypadku opróżnienia stanowiska prezesa lub wiceprezesa Trybunału wyboru kandydatów dokonuje się w terminie 30 dni".

Inny przepis tej ustawy stwierdza, że "prezesa i wiceprezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne".

Oprac. Małgorzata Jaworska

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj