Trwa ładowanie...

Wagnerowcy są przy przesmyku suwalskim. Premier ostrzega

- Mamy informację, że ponad 100 najemników grupy Wagnera przesunęło się w kierunku przesmyku suwalskiego - mówił w sobotę w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. - Na pewno jest to krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium - zaalarmował.

Wagnerowcy w pobliżu "przesmyku suwalskiego". Premier ostrzegaWagnerowcy w pobliżu "przesmyku suwalskiego". Premier ostrzegaŹródło: PAP, fot: PAP/Artur Reszko
d3vh97e
d3vh97e

Na konferencji prasowej podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Bumar Łabędy S.A. w Gliwicach premier powiedział, że od dwóch lat Polska ma do czynienia z permanentnym atakiem na granicę. Podał, że tylko w obecnym roku miało miejsce aż 16 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia przez imigrantów, których ściągają Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka i "chcą przepchać do Polski".

- Teraz sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Mamy informację, że ponad 100 najemników grupy Wagnera przesunęło się w kierunku przesmyku suwalskiego niedaleko Grodna na Białorusi - powiedział Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Temperatury będą rosły. Niepokojąca prognoza eksperta

Wagnerowcy w pobliżu Polski. "Będą pewnie przebrani"

Według szefa rządu "na pewno jest to krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium".

d3vh97e

- Będą pewnie przebrani za białoruską straż graniczną i będą pomagali nielegalnym imigrantom przedostać się na terytorium Polski, zdestabilizować Polskę, ale przypuszczalnie będą się też starali przeniknąć do Polski, udając nielegalnych imigrantów, a to stwarza dodatkowe ryzyka - powiedział.

Dwa dni wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas czwartkowej wizyty przy granicy z Białorusią mówił m.in., że niedaleko ćwiczą wagnerowcy, a rząd robi "wszystko, aby groźne sytuacje odeprzeć".

Grupa Wagnera straszakiem, a nie realnym zagrożeniem?

Innego zdania na temat obecności wagnerowców przy polskiej granicy jest analityk Fundacji Stratpoints ppłk rez. Maciej Matysiak. W programie "Newsroom" WP podkreślił, że zagrożenie ze strony grupy Wagnera jest raczej propagandowe niż militarne.

d3vh97e

- Wagnerowcy - mówiąc kolokwialnie - jadą na opinii okrutników. W naszej głowie rodzi się więc obraz bardzo niebezpiecznych bandytów. Nie wiemy, jak mogą wobec nas działać, więc wyobrażamy sobie bardzo czarne scenariusze - stwierdził były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, podkreślając, że to jest właśnie celem propagandy Łukaszenki.

Dopytywany o słowa prezesa PiS, ekspert zauważył, że działania związane z reakcją na ryzyko ze strony Rosji i Białorusi wpisują się w narrację w krajową politykę. - Sądzę, że nie powinniśmy obawiać się realnego zagrożenia militarnego ze strony grupy Wagnera - podkreślił ppłk. rez. Matysiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vh97e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vh97e
Więcej tematów