Trwa ładowanie...

Holecka zdębiała. Morawiecki zaczął ją przepraszać

- Widzę, że pani podobnie jak skrajna prawica i skrajna nasza totalna opozycja również dała się wpuścić w taki nurt narracji o KPO - powiedział do Danuty Holeckiej premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, kiedy Polska otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy. - KPO to jest 120-130 mld zł zaokrąglając. To nie jest coś, co zmienia zasadniczo sytuację gospodarczą Polski - stwierdził premier.

Premier o KPO i 14 emeryturze. Dostało się Platformie Obywatelskiej Premier o KPO i 14 emeryturze. Dostało się Platformie Obywatelskiej Źródło: TVP
d1ji9cb
d1ji9cb

Premier Mateusz Morawiecki był "Gościem Wiadomości" w telewizji publicznej. Rozmowę prowadziła Danuta Holecka, która pod koniec rozmowy zapytała premiera o, to kiedy Polska dostanie pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

- Widzę, że pani podobnie jak skrajna prawica i skrajna nasza totalna opozycja również dała się wpuścić w taki nurt narracji o KPO - odpowiedział premier, co wyraźnie zaskoczyło prowadzącą rozmowę.

- Jak podzielimy to na sześć lat, to wychodzi 20 mld złotych rocznie. To nie jest coś, co zasadniczo zmienia sytuację finansową Polski. Dwa miesiące temu zatwierdziliśmy drugą transzę programu inwestycji strategicznych Polski Ład. Tam było blisko 30 mld z naszych budżetowych pieniędzy, czyli pokazujemy na zdolności finansowe Polski, dużo większe niż Krajowy Program Odbudowy — mówił premier.

Premier przeprasza "za uwagę na początku"

- Przyzna pan, że te pieniądze by się przydały - dopytała Holecka.

d1ji9cb

Premier przeprosił prowadząca za swoją uwagę na początku. - Każde pieniądze by się przydały. Jest dużo ważniejsza część środków unijnych. To są fundusze strukturalne, spójności, rolnicze. To ponad 550 mld zł. Tutaj mam przekonanie, że któreś z tych pieniędzy przypłyną do nas i to wcale nie taką wąską stróżką, tylko normalną stróżką na przełomie tego i kolejnego roku. One są potrzebne, bo widzimy, że wychodzić z kryzysu gospodarczego najlepiej poprzez inwestycje - podkreślił premier. Powiedział, że Polska jeszcze nie złożyła wniosków, ani o te fundusze, ani o fundusze z KPO.

PiS przeprowadziło więc nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

d1ji9cb

Premier o 14. emeryturach

Szef rządu był w czwartek pytany w TVP Info, czy jest szansa, że 14. emerytura wpisze się na stałe do kalendarza. - Tak byśmy chcieli - odpowiedział Morawiecki.

- Wszyscy staramy się w taki sposób zarządzać finansami publicznymi, żeby pomagać emerytom i przez bardzo wysokie waloryzacje - teraz była rekordowa, i przez trzynastki i czternastki - zapewnił premier Morawiecki. - Jak jest kryzys, to uważam że państwo powinno jeszcze bardziej pomagać - wskazał.

Premier: żarty na bok

Prezes Rady Ministrów został zapytany o argument przedstawiany przez Platformę Obywatelską, według której dodatki nie byłyby potrzebne, gdyby nie panowała drożyzna. - Aha, czyli nie byłoby inflacji w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii rekordowej, w Holandii, w Hiszpanii, we Włoszech. Czyli cudotwórcy sprawiliby, że mimo wojny na Ukrainie i wysokich cen surowców energetycznych nie byłoby inflacji? Żarty na bok - stwierdził Morawiecki.

- To jest sytuacja wyjątkowa dla całego świata, Polska jest częścią pewnej geopolitycznej, głębokiej zmiany, która zachodzi na naszych oczach. Inflacja jest zjawiskiem, które uderza w Niemcy, uderza w Austrię (...), we wszystkie kraje w Europie - mówił premier. Podkreślił, że polityka jego rządu, ma łagodzić skutki inflacji. - Łagodzić zwłaszcza dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Stąd dodatki do węgla, dodatki osłonowe. Stąd także dodatki do pelletu, do LPG, oleju opałowego czy drewna opałowego - wymieniał. W ocenie Morawieckiego "wszystkie te dodatki są nie do pomyślenia w czasach Platformy Obywatelskiej".

Morawiecki: PO to skrót od "pomyłka olbrzymia"

Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wywiadzie dla TVP krytykował Platformę Obywatelską. Ocenił, że "myliła się we wszystkim" i gdyby rządziła, zostawiłaby ludzi "samym sobie". - PO, to nie jest skrót od Platforma Obywatelska, tylko od "pomyłka olbrzymia" - oświadczył.

d1ji9cb

- Wyobraźmy sobie, co byłoby, gdyby rządzili poprzednicy. Nie byłoby emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, nie byłoby leków darmowych dla emerytów, tych wszystkich powyżej 75. roku życia, nie byłoby dodatków ciepłowniczych i osłonowych, to wszystko jest pomoc dla emerytów - wyliczał Morawiecki w czwartkowej rozmowie w TVP Info.

- Państwo liberalne, to państwo, które zostawia ludzi samym sobie - powtórzył premier.

Jak dodał, PO "myliła się we wszystkim, co tylko planowali - myliła się co do wieku emerytalnego, myliła się co do Rosji i Niemiec, myliła się nawet co do rtęci w Odrze".

źródło: PAP

Zatruta Odra. Sienkiewicz: w tej sprawie zrobiono wszystko, byśmy nie mogli znaleźć początku tej katastrofy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ji9cb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ji9cb
Więcej tematów