Premier Morawiecki o migrantach. Oświadczenie na szczycie V4
Nie zgadzamy się na żadne kontyngenty, na żadne kwoty, na żadne przydziały migrantów. Europa musi mieć mechanizmy ochrony przed migracją zewnętrzną - powiedział w Bratysławie na szczycie V4 premier Mateusz Morawiecki.
26.06.2023 | aktual.: 26.06.2023 14:05
- Państwa V4 stanęły na wysokości zadania, jeżeli chodzi o przyjęcie uchodźców wojennych i dlatego dzisiaj takim tematem, który nas bardzo łączy, jest także podejście do migracji - powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
- Bardzo jednoznacznie pokazujemy, że to granice zewnętrzne Unii Europejskiej powinny być chronione, że nie można wspierać organizacji przemytniczych, przemytników ludzi, bo to jest absolutnie niemoralne, że nie można jednocześnie wspierać organizacji terrorystycznych - podkreślał polski premier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Relokacja migrantów. PiS podgrzewa temat referendum
W połowie czerwca Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec propozycji.
Tymczasem wszystko wskazuje na to, że Polsce nie grozi relokacja migrantów w ramach projektowanej nowej polityki Unii Europejskiej. Jak wskazuje prof. Maciej Duszczyk, w rozmowach z Brukselą należy powołać się na okazywaną pomoc uchodźcom z Ukrainy i zabezpieczenie granicy UE-Białoruś. Tak można uzyskać zwolnienie z opracowywanego w UE mechanizmu solidarności. Czesi wyciągnęli właśnie takie argumenty.
Mimo to, rząd PiS nie wycofuje się z planów referendum w tej sprawie. - My się obronimy, ale my też nie pozwolimy by inni decydowali za nas. I dlatego w tej sprawie będzie rozpisane referendum - powiedział w niedzielę na wiecu PiS w Bogatyni Jarosław Kaczyński.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie
Mateusz Morawiecki przybył w poniedziałek do Bratysławy, gdzie reprezentuje Polskę podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy mają m.in. omówić bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa regionu, kwestie gospodarcze oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Grupę Wyszehradzką poza Polską tworzą Czechy, Słowacja oraz Węgry. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że podczas poniedziałkowego spotkania premierzy krajów V4 podsumują rok współpracy podczas prezydencji słowackiej. - Szefowie rządów omówią również bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa naszego regionu, kwestie gospodarcze oraz bezpieczeństwo energetyczne - dodał.
Czytaj także:
Źródło: PAP