Trwa ładowanie...

Premier: chcemy wydać wojnę dilerom narkotyków

Chcemy wydać bezlitosną wojnę tym, którzy produkują i handlują narkotykami - zapowiedział premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do projektu ministra sprawiedliwości w sprawie osób posiadających małą ilość narkotyków na własny użytek.
Share
Premier: chcemy wydać wojnę dilerom narkotyków
Źródło: PAP
d1q4huv

- Naszym wrogiem jest producent i diler, przestępca, a nie jest śmiertelnym wrogiem młody człowiek, który pierwszy raz sięga po narkotyki - podkreślił szef rządu.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma proponuje, by prokurator mógł odstępować od oskarżania osoby, która ma pierwszy raz przy sobie nieznaczną ilość narkotyków na własny użytek, lub gdy jej karanie "byłoby niecelowe ze względu na okoliczności". Każda indywidualna sprawa byłaby umarzana przez prokuraturę po zbadaniu, czy ma do czynienia z drobnym posiadaczem, czy też z handlarzem na dużą skalę.

- To jest projekt, który nie zwalnia z odpowiedzialności karnej nikogo, kto posiada narkotyki. Nic się nie zmienia jeśli chodzi o status tych, którzy posiadają narkotyki - zaznaczył Tusk.

d1q4huv

Jak podkreślił, jeśli przejdzie propozycja ministra sprawiedliwości, "ten kto posiada narkotyki także podlega karze więzienia". Ale - dodał - "prokurator i policja będą mieli możliwość zaproponowania osobie, która posiada niewielką ilość narkotyków, współpracę, która pozwoli na złapanie dilera czy producenta i wyeliminowanie go".

- Nagrodą dla drobnego posiadacza narkotyków będzie uwolnienie od surowej kary - dodał premier.

Jak zauważył, badania i doświadczenia pokazują, że "nie trzeba szczególnych zachęt, żeby młodzi sięgali po narkotyki". - W Polsce mamy tak sam problem jak we wszystkich innych państwach - podkreślił.

- Mówimy: kupiłeś, dostałeś, masz - nie jesteś wolny od kary, ale podejmując współpracę w celu wyeliminowania tego, który cię wciągnął w ten proceder, dajesz sobie szansę, aby uniknąć kary - dodał szef rządu.

d1q4huv

Podziel się opinią

Share
d1q4huv
d1q4huv
Więcej tematów