Prawo spadkowe 2023. Rząd chce usprawnić proces dziedziczenia
W połowie lutego 2023 Sejm rozpoczął pracę nad projektem zmian w prawie spadkowym. Nowelizacja przepisów ma m.in. ułatwić przeprowadzenie procedury spadkowej w przypadku członków najbliższej rodziny osoby zmarłej. Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, nowe przepisy mają dostosować prawo spadkowe do rzeczywistych relacji rodzinnych.
Projekt zmian w prawie spadkowym został przyjęty przez rząd jeszcze w 2022 roku. Obecnie nad przepisami pracują członkowie komisji sejmowej, których zadaniem jest określenie zapisów wymagających dopracowania.
Prawo spadkowe - zmiany 2023. Mniejszy krąg dziedziców
Nowelizacja Kodeksu cywilnego w zakresie prawa spadkowego miałaby objąć tzw. trzecią grupę spadkobierców. Ustawodawcy wnioskują, by ograniczyć krąg potencjalnych dziedziców osób zmarłych do dziadków, rodzeństwa rodziców osoby zmarłej oraz ich zstępnych. To oznacza, że z "trzeciego kręgu" wyłączeni zostaliby zstępni dziadków spadkobiercy, czyli wszyscy dalecy krewni. Zdaniem resortu sprawiedliwości, proponowane zmiany "skrócą czas trwania postępowań i ograniczą potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagrywka rządu PiS. "Polska nie została oszukana"
Zmiany w prawie spadkowym. Duże ułatwienie dla małoletnich i osób ubezwłasnowolnionych
Nowe zasady dziedziczenia miałyby również usprawnić proces spadkowy, w przypadku osób ubezwłasnowolnionych i dzieci. Obecnie, decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy dostarczyć maksymalnie po sześciu miesiącach od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Po nowelizacji przepisów, termin ten miałby zostać zawieszony na czas trwania procedur w sądzie opiekuńczym. "Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności. Wymagane oświadczenie mogą złożyć w ich imieniu opiekunowie" - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kolejne zmiany zakładają określenie osób "niegodnych do dziedziczenia". Przepisy wykluczą z dziedziczenia osoby, które m.in. uporczywie uchylały się od płacenia alimentów lub sprawowania pieczy nad spadkodawcą.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.