PolskaPrawica przeciwna wprowadzaniu euro w Polsce

Prawica przeciwna wprowadzaniu euro w Polsce

Odrzucenia planów wprowadzenia w Polsce euro oraz zachowania złotego domaga się Komitet Wyborczy Prawica, który tworzą m.in. Prawica Rzeczypospolitej oraz Unia Polityki Realnej (UPR).

- Prawica jest zdecydowanie przeciwna wprowadzeniu euro w Polsce. Jesteśmy dzisiaj jedynym ugrupowaniem, które może konsekwentnie i odpowiedzialnie powiedzieć, że będziemy bronili nienaruszalności waluty narodowej - powiedział na konferencji prasowej w Lublinie przewodniczący Prawicy Marek Jurek.

Dodał, że aby zachować złotówkę, wystarczy nie zmieniać artykułu 227 konstytucji, a do tego "wystarczą 154 głosy w sejmie" (aby znowelizować konstytucję w sejmie potrzebna jest większość 307 głosów, zatem 154 głosy wystarczą do zablokowania takiej zmiany).

- Żadne ugrupowanie nie będzie mogło otworzyć furtki do wprowadzenia euro w Polsce, jeżeli konserwatyści, jeżeli politycy Prawicy Rzeczypospolitej, Unii Polityki Realnej i innych środowisk, które kandydują na listach Prawicy, będą gwarantować ten głos opinii publicznej w Polsce - powiedział.

Zachowanie złotego - zdaniem Jurka - jest "koniecznym instrumentem obrony konkurencyjności polskiej gospodarki" zwłaszcza w sytuacji kryzysu. - To tak naprawdę elastyczny kurs złotego bronił nas przed kryzysem 10 lat temu, kiedy kryzys przyszedł ze wschodu. Dzisiaj posiadanie waluty narodowej broni nas przed kryzysem rynków finansowych przede wszystkim na południu strefy euro - powiedział Jurek.

- Pora powiedzieć, że Polska chce zachować złotówkę i nie przewidujemy, żadnego wprowadzania waluty międzynarodowej w Polsce - dodał.

Jurek przedstawił na konferencji kandydatów KW Prawica do Sejmu w okręgu lubelskim. Z pierwszego miejsca na liście wystartuje lider Prawicy Rzeczypospolitej w Lubelskiem, absolwent KUL, pracownik urzędu miasta w Lublinie, 25-letni Marcin Chrapowicki. Na drugim miejscu jest działacz tej partii z powiatu łukowskiego, emeryt Zygmunt Piekarski, a na trzecim student KUL Kacper Chołody z UPR. Czwarte miejsce na liście zajmuje samorządowiec, urzędnik lubelskiego ratusza Zdzisław Niedbała.

W wyborach do senatu z okręgu nr 15 obejmującego Kraśnik i okoliczne powiaty kandydatem Prawicy będzie emeryt, inżynier rolnik Edward Szwed, a w okręgu nr 14 obejmującym Puławy i okoliczne powiaty - lekarz Marcin Cabaj.

Komitet Wyborczy Prawica oprócz PR i UPR skupia różne organizacje i ugrupowania prawicowe, konserwatywne i narodowe m.in. Ruch Ludowy Ojcowizna, środowiska kresowe, Przymierze Ludowo - Narodowe.

Na listach KW Prawica w kilku okręgach wyborczych - jak powiedział Jurek - kandydować też będą członkowie Stronnictwa Piast. Jednak prezes Stronnictwa Zdzisław Podkański ma kandydować do Sejmu z listy PiS w okręgu lubelskim. Jak zapewniał Podkański, Stronnictwo Piast podjęło w maju uchwałę, że do wyborów parlamentarnych będzie przygotowywać się razem z PiS i "żadnych innych porozumień" nie zawierano.

- Nie ingerujemy w politykę prezesa. Życzymy panu prezesowi Podkańskiemu powodzenia w tych wyborach - powiedział Jurek.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)