Prawa człowieka ważne w walce z terrorem
Minister spraw zagranicznych Włodzimierz
Cimoszewicz mówił w środę, na 58. sesji Komisji Praw Człowieka
ONZ, o potrzebie międzynarodowej współpracy w walce z terroryzmem,
a zarazem przestrzegał przed wykorzystywaniem tej walki jako
pretekstu do łamania praw człowieka.
20.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Komisja, najważniejszy międzynarodowy organ stojący na straży podstawowych praw człowieka, zajmuje się przeglądem sytuacji w zakresie praw człowieka na świecie. Tym razem obradom przewodniczy stały przedstawiciel Polski przy genewskim biurze ONZ, ambasador Krzysztof Jakubowski.
Włodzimierz Cimoszewicz poświęcił wiele uwagi problematyce walki z terroryzmem, także w kontekście 11 września. Podkreślił, że ludobójczy wymiar aktów terroru i związane z nimi łamanie podstawowych praw człowieka wymagają ścisłej współpracy społeczności międzynarodowej w zwalczaniu terroryzmu.
Szef polskiej dyplomacji wskazał zarazem na konieczność walki ze zjawiskami i sytuacjami, stanowiącymi podłoże radykalnych postaw i ruchów ekstremistycznych. Wymienił ubóstwo, nierówność, niesprawiedliwość, zacofanie, poczucie marginalizacji i beznadziejności.
Cimoszewicz podkreślił przy tym, że walcząc z terroryzmem, nie możemy godzić się na nieuzasadnione naruszanie i ograniczanie praw człowieka. Powiedział, że w żadnym wypadku walka z terroryzmem nie może służyć jako usprawiedliwienie takich restrykcji.
Nawiązując do problematyki zależności między religią a prawami człowieka, Cimoszewicz powiedział m.in., że z punktu widzenia kultury i religii społeczeństwa stają się coraz bardziej pluralistyczne. Konieczne jest więc tworzenie warunków, sprzyjających wzajemnemu poznawaniu się wyznawców różnych wiar, w celu lepszego wzajemnego zrozumienia i współpracy między ludźmi różnych religii, kultur, narodowości i ras.
W części wystąpienia, poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie Cimoszewicz podkreślił konieczność położenia kresu cierpieniom Palestyńczyków i Izraelczyków. Nie ma rozwiązania militarnego dla obecnego kryzysu - powiedział szef polskiej dyplomacji. Pokój można osiągnąć tylko przez negocjacje, w których aspekty bezpieczeństwa, polityczne i ekonomiczne potraktuje się jako nierozdzielne i wzajemnie powiązane elementy jednego procesu - dodał.
Na zakończenie wystąpienia Cimoszewicz zapewnił, że główną zasadą polskiego przewodnictwa obecnej sesji Komisji Praw Człowieka będzie determinacja w poszukiwaniu jak najszerszego consensusu, potrzebnego do osiągnięcia prawdziwego postępu w tej dziedzinie. (and)