Trwa ładowanie...

Prace archeologiczne w Poznaniu. Szukali kolegiaty, znaleźli rudy warkocz sprzed kilku wieków

Nietypowe znalezisko podczas wykopalisk w Poznaniu. Archeolodzy natrafili na rudy warkocz, który nadal jest w stanie niemal nienaruszonym. To zaskakujące, bo pochodzi najpewniej z XVI wieku. Wyjaśniamy, w jaki sposób do tego doszło.

Prace archeologiczne w Poznaniu. Szukali kolegiaty, znaleźli rudy warkocz sprzed kilku wiekówŹródło: Facebook.com
dttpmwc
dttpmwc

Prace archeologiczne na placu Kolegiackim w Poznaniu trwają od lat. Archeolodzy kopią w ziemi szukając pozostałości po Kolegiacie św. Marii Magdaleny, która 500 lat temu była największym kościołem w Polsce. Kolegiata miała 70 metrów długości, 43 metry szerokości i zachwycała 80-metrową wieżą. Wielokrotnie padała ofiarą pożarów, w końcu została zniszczona pod koniec XVIII wieku przez Prusaków.

Archeolodzy z Poznania znaleźli już wiele cennych artefaktów. To głównie szczątki, monety i dewocjonalia. Ale niedawno natknęli się na krótki warkocz o rudawym odcieniu. - Pochodzi z epoki nowożytnej, najpewniej z XVI, XVII wieku. Takie rzeczy organiczne zazwyczaj bardzo szybko ulegają rozkładowi, ale te włosy zachowały się głównie dzięki nawilgotnieniu ziemi, małej kwasowości - wyjaśnił TVN24 Marcin Ignaczak, archeolog.

Ponieważ warkocz znaleziono tuż przy czaszce, założono, że należy do on szkieletu osoby. - Nie mamy pewności, czy była to kobieta czy mężczyzna, na te informacje jeszcze czekamy. Wykażą to analizy antropologów z poznańskiego uniwersytetu - zdradził.

dttpmwc

"Polski Indiana Jones" dokonał odkrycia w Swaga Swaga w Tanzanii

Tymczasem26-letni Polak dokonał niesamowitego odkrycia w Afryce. Maciej Grzelczyk znalazł w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii wyjątkowe malowidła sprzed kilkunastu tysięcy lat. Odkrył ich już 50, ale podejrzewa, że podobnych miejsc jest znacznie.

Na rysunkach rezerwacie Swaga Swaga widać zwierzęta w różnych sytuacjach. Są to głównie żyrafy i słonie, często w ciąży, albo w czasie porodu. Na malowidłach widać też postaci z głowami, które przypominają baobaby. Wykonano je głównie czerwonym lub białym barwnikiem. Malowidła czerwone są bowiem uważane przez archeologów za starsze. Do dziś w tych miejscach odprawiane są rytuały, lokalna ludność modli się o deszcz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Burze i ulewy nad Polską. Wiem, kiedy powrócą upały

dttpmwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dttpmwc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj