Trwa ładowanie...

Prace archeologiczne w Poznaniu. Szukali kolegiaty, znaleźli rudy warkocz sprzed kilku wieków

Nietypowe znalezisko podczas wykopalisk w Poznaniu. Archeolodzy natrafili na rudy warkocz, który nadal jest w stanie niemal nienaruszonym. To zaskakujące, bo pochodzi najpewniej z XVI wieku. Wyjaśniamy, w jaki sposób do tego doszło.

Share
Prace archeologiczne w Poznaniu. Szukali kolegiaty, znaleźli rudy warkocz sprzed kilku wieków
Źródło: Facebook.com
d32qiir

Prace archeologiczne na placu Kolegiackim w Poznaniu trwają od lat. Archeolodzy kopią w ziemi szukając pozostałości po Kolegiacie św. Marii Magdaleny, która 500 lat temu była największym kościołem w Polsce. Kolegiata miała 70 metrów długości, 43 metry szerokości i zachwycała 80-metrową wieżą. Wielokrotnie padała ofiarą pożarów, w końcu została zniszczona pod koniec XVIII wieku przez Prusaków.

Archeolodzy z Poznania znaleźli już wiele cennych artefaktów. To głównie szczątki, monety i dewocjonalia. Ale niedawno natknęli się na krótki warkocz o rudawym odcieniu. - Pochodzi z epoki nowożytnej, najpewniej z XVI, XVII wieku. Takie rzeczy organiczne zazwyczaj bardzo szybko ulegają rozkładowi, ale te włosy zachowały się głównie dzięki nawilgotnieniu ziemi, małej kwasowości - wyjaśnił TVN24 Marcin Ignaczak, archeolog.

d32qiir

Ponieważ warkocz znaleziono tuż przy czaszce, założono, że należy do on szkieletu osoby. - Nie mamy pewności, czy była to kobieta czy mężczyzna, na te informacje jeszcze czekamy. Wykażą to analizy antropologów z poznańskiego uniwersytetu - zdradził.

"Polski Indiana Jones" dokonał odkrycia w Swaga Swaga w Tanzanii

Tymczasem26-letni Polak dokonał niesamowitego odkrycia w Afryce. Maciej Grzelczyk znalazł w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii wyjątkowe malowidła sprzed kilkunastu tysięcy lat. Odkrył ich już 50, ale podejrzewa, że podobnych miejsc jest znacznie.

Na rysunkach rezerwacie Swaga Swaga widać zwierzęta w różnych sytuacjach. Są to głównie żyrafy i słonie, często w ciąży, albo w czasie porodu. Na malowidłach widać też postaci z głowami, które przypominają baobaby. Wykonano je głównie czerwonym lub białym barwnikiem. Malowidła czerwone są bowiem uważane przez archeologów za starsze. Do dziś w tych miejscach odprawiane są rytuały, lokalna ludność modli się o deszcz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Burze i ulewy nad Polską. Wiem, kiedy powrócą upały

d32qiir

Podziel się opinią

Share
d32qiir
d32qiir
Więcej tematów