Trwa ładowanie...

Wampir z Kamienia to kobieta. Na kościach są ślady tortur

Szczątki z przełomu XVII i XVIII w., odkryte w Kamieniu Pomorskim i uznane za pochówek antywampiryczny, należą do kobiety. Naukowcy podejrzewają, że była ofiarą procesu o czary. Chcą cyfrowo zrekonstruować jej twarz i ustalić imię i nazwisko.

Wampir z Kamienia to kobieta. Na kościach są ślady torturŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2o6hkl
d2o6hkl

W ustach kobiety umieszczony był kawałek cegły, a kość udowa i piszczelowa były przewiercone. Niepełny szkielet odkryto w 2014 roku. Początkowo po analizie antropologicznej uznano, że należy do mężczyzny. Cegła i ślady na nogach - prawdopodobnie po kołkach - uznano za próbę powstrzymania zmarłej osoby przed wyjściem z grobu. W mediach - także światowych - pojawiło się wówczas określenie "wampir z Kamienia".

Badania szczątków, które w 2017 roku prowadzili naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wzbudziły wątpliwości co do płci. Testy genetyczne wykazały jednoznacznie, że była to kobieta - mówi genetyk Andrzej Ossowski, cytowany przez PAP, na który powołuje się "Fakt".

Naukowcy ustalili, że w chwili śmierci miała ona 65 lub więcej lat, blisko 170 cm wzrostu, włosy koloru blond i niebieskie oczy. Na podstawie badań krwi stwierdzono, że jej pochodzenie etniczne było typowo europejskie. Badacze stawiają hipotezę, ze kobietę oskarżano o czary. Ślady na kościach dowodzą, że była torturowana, a cegła znaleziona w ustach mogła działać jako talizman "blokujący" działanie magii.

d2o6hkl

Zobacz też: Kukiz w programie "Gabinet Cieni" ocenia polityków PiS

Na Pomorzu procesy o czary odbywały się do połowy XIX w. W Aktach Książęcego Sądu Nadwornego w Szczecinie oraz Archiwum Książąt Szczecińskich znajduje się wiele dokumentów potwierdzających takie procesy. To, w połączeniu z najnowszymi metodami badań genetycznych, umożliwia identyfikację kobiety. Badacze ze Szczecina chcą też cyfrowo zrekonstruować wygląd jej twarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o6hkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6hkl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj