Trwa ładowanie...

Wampir z Kamienia to kobieta. Na kościach są ślady tortur

Szczątki z przełomu XVII i XVIII w., odkryte w Kamieniu Pomorskim i uznane za pochówek antywampiryczny, należą do kobiety. Naukowcy podejrzewają, że była ofiarą procesu o czary. Chcą cyfrowo zrekonstruować jej twarz i ustalić imię i nazwisko.

Wampir z Kamienia to kobieta. Na kościach są ślady torturŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
diie8zo

W ustach kobiety umieszczony był kawałek cegły, a kość udowa i piszczelowa były przewiercone. Niepełny szkielet odkryto w 2014 roku. Początkowo po analizie antropologicznej uznano, że należy do mężczyzny. Cegła i ślady na nogach - prawdopodobnie po kołkach - uznano za próbę powstrzymania zmarłej osoby przed wyjściem z grobu. W mediach - także światowych - pojawiło się wówczas określenie "wampir z Kamienia".

Badania szczątków, które w 2017 roku prowadzili naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wzbudziły wątpliwości co do płci. Testy genetyczne wykazały jednoznacznie, że była to kobieta - mówi genetyk Andrzej Ossowski, cytowany przez PAP, na który powołuje się "Fakt".

Naukowcy ustalili, że w chwili śmierci miała ona 65 lub więcej lat, blisko 170 cm wzrostu, włosy koloru blond i niebieskie oczy. Na podstawie badań krwi stwierdzono, że jej pochodzenie etniczne było typowo europejskie. Badacze stawiają hipotezę, ze kobietę oskarżano o czary. Ślady na kościach dowodzą, że była torturowana, a cegła znaleziona w ustach mogła działać jako talizman "blokujący" działanie magii.

diie8zo

Zobacz też: Kukiz w programie "Gabinet Cieni" ocenia polityków PiS

Na Pomorzu procesy o czary odbywały się do połowy XIX w. W Aktach Książęcego Sądu Nadwornego w Szczecinie oraz Archiwum Książąt Szczecińskich znajduje się wiele dokumentów potwierdzających takie procesy. To, w połączeniu z najnowszymi metodami badań genetycznych, umożliwia identyfikację kobiety. Badacze ze Szczecina chcą też cyfrowo zrekonstruować wygląd jej twarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

diie8zo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diie8zo
Więcej tematów