Trwa ładowanie...

Maciej Grzelczyk dokonał odkrycia w Swaga Swaga w Tanzanii. Polak na ustach całego świata

Mówią o nim "polski Indiana Jones". 26-letni Polak dokonał bowiem niesamowitego odkrycia w Afryce. Maciej Grzelczyk znalazł w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii wyjątkowe malowidła sprzed kilkunastu tysięcy lat.

Share
Maciej Grzelczyk dokonał odkrycia w Swaga Swaga w Tanzanii. Polak na ustach całego świata
Źródło: East News, fot: AKG Images
d2kpyvh

Maciej Grzelczyk jest archeologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ten 26-letni Polak to nasz rodzimy "Indiana Jones". W rezerwacie Swaga Swaga w regionie Kondoa w centralnej Tanzanii natrafił on bowiem na zagłębie malowideł naskalnych. Odkrył ich już 50, ale podejrzewa, że podobnych miejsc jest znacznie.

Na rysunkach rezerwacie Swaga Swaga widać zwierzęta w różnych sytuacjach. Są to głównie żyrafy i słonie, często w ciąży, albo w czasie porodu. Na malowidłach widać też postaci z głowami, które przypominają baobaby. Wykonano je głównie czerwonym lub białym barwnikiem. Malowidła czerwone są bowiem uważane przez archeologów za starsze. Do dziś w tych miejscach odprawiane są rytuały, lokalna ludność modli się o deszcz.

Polaka nie przestraszyła nawet mucha tse-tse

Maciej Grzelczyk wnikliwie studiował mitologię i rytuały. Ale pomogła mu najnowsza technologia. Większość malowideł jest niedostrzegalna gołym okiem. Dopiero zastosowanie odpowiedniego filtru w aparacie umożliwia ich dostrzeżenie.

Odkrycie w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii google maps
Odkrycie w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii Źródło: google maps

Odkrycie w Tanzanii jest przełomowe, bo archeolodzy słabo znają te tereny. Odstraszały ich chociażby śmiertelne choroby przenoszone przez muchę tse-tse. Podobne zabytki znaleziono w 2006 roku Kondoa na rubieżach Wielkiego Rowu Afrykańskiego.

d2kpyvh

Odkrycie Macieja Grzelczyk może trafić na światową listę UNESCO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Hity polskich straganów. To turyści kupują na wakacjach?

d2kpyvh

Podziel się opinią

Share
d2kpyvh
d2kpyvh
Więcej tematów