PPK w 2023 roku. Nadchodzi ważna data. Ci, którzy nie zdążą, otrzymają niższą pensję
Już niebawem nastąpi autozapis PPK. Oznacza to, że pracownicy, którzy nie złożą stosownych deklaracji, zostaną automatycznie zapisani do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Kto jest objęty programem? Jakie dokumenty należy złożyć, by się z niego wypisać?
09.02.2023 | aktual.: 09.02.2023 19:10
Pracownicze plany kapitałowe są programem dobrowolnych, długoterminowych oszczędności emerytalnych dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę a w szczególnych wypadkach - również umowy zlecenia.
Autozapis PPK - kogo dotyczy?
Automatyczny zapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych dotyczy osób zatrudnionych, w wieku od 18 do 55 lat. Osoby pozostające czynne zawodowo, które ukończyły 55., a nie ukończyły 70. roku życia, mogą przystąpić do programu dobrowolnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W marcu 2023 r. rozpocznie się kolejna tura autozapisów PPK. Do programu zostaną w tym przypadku włączeni także pracownicy, którzy po zatrudnieniu złożyli dokumenty potwierdzające rezygnację z zapisu - chyba że ponownie złożą dokumenty potwierdzające rezygnację z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wpisane do programu nie zostaną osoby, które przed 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lub 70 lat. Zgodnie z prawem, autozapis PPK jest przeprowadzany co 4 lata.
Rezygnacja z PPK. Jak wypisać się z programu?
Deklarację o rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 roku. Czas na przekazanie dokumentów mija 1 kwietnia - w tym dniu pracownik zostanie włączony do programu, a od jego pensji zostanie odprowadzona składka na długoterminowe oszczędności emerytalne. Co ważne, z PPK można wypisać się w dobrowolnym momencie, jednak za okres uczestnictwa w programie zostanie potrącona składka.
Rezygnację z PPK należy złożyć podmiotowi zatrudniającemu - tego typu sprawami najczęściej zajmuje się dział kadr i płac. Dokument zawiera podstawowe dane pracownika oraz klauzurę potwierdzającą rezygnację z programu. Do uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych można wrócić w dowolnym momencie - składając odpowiedni wniosek.
PPK - ile wynosi składka?
Składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pochodzą z dwóch źródeł. Pierwszą część stanowi 2 proc. wynagrodzenia pracownika (wpłata może zostać podwyższona do 4 procent). Drugą składową są dopłaty od pracodawcy - te wynoszą minimum 1,5 procent pensji zatrudnionego. Konto długoterminowych oszczędności emerytalnych zasilają również wpłaty od państwa: powitalna w wysokości 250 złotych oraz roczne, wynoszące 240 złotych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.