Zawody deficytowe 2023. Kogo poszukują pracodawcy?
Jak wynika z prognozy opracowanej przez Barometr zawodów, w 2023 roku w Polsce będzie brakować pracowników ważnych sektorów gospodarki. Przedstawiciele których zawodów nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy? Na liście wyróżniono łącznie 27 specjalności.
Barometr zawodów jest jednoroczną analizą sytuacji na rynku pracy w Polsce. Opublikowane dane mogą pomóc podczas wyboru kierunku studiów lub specjalności w trakcie przebranżowienia. Badanie w całym kraju jest przeprowadzane od 2015 roku.
Zawody deficytowe. Tych pracowników brakuje na rynku
"Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)" - wyjaśnia strona internetowa badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według prognoz Barometru zawodów, na obszarze Polski w 2023 roku będzie brakować zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Podaż nie pokryje popytu rynku również w przypadku pracowników sektora oświaty i zdrowia. Deficyt obejmuje łącznie prawie 30 zawodów. Są nimi:
- cieśle i stolarze budowlani
- dekarze i blacharze budowlani
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
- fizjoterapeuci i masażyści
- kierowcy autobusów
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- kucharze
- lekarze
- magazynierzy
- mechanicy pojazdów samochodowych
- monterzy instalacji budowlanych
- murarze i tynkarze
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
- nauczyciele przedmiotów zawodowych
- nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
- operatorzy obrabiarek skrawających
- opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
- pielęgniarki i położne
- pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
- pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
- psycholodzy i psychoterapeuci
- robotnicy budowlani
- samodzielni księgowi
- spawacze
- ślusarze.
Co ważne, zapotrzebowanie na pracowników poszczególnych zawodów różni się w zależności od regionu Polski.
Zawody deficytowe a zawody nadwyżkowe w 2023 roku
Oprócz badań dotyczących braków na rynku pracy, analitycy obserwują również, w których branżach rynek pracodawców i pracowników zachowuje równowagę oraz w których zawodach liczba miejsc zatrudnienia jest mniejsza od liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy. Jak wynika z nowych prognoz Barometru zawodów, w skali ogólnopolskiej żaden z zawodów nie należy do grupy nadwyżkowej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku skali wojewódzkiej:
- w województwach: małopolskim, podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim, trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć ekonomiści,
- w województwie opolskim trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści oraz filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- na Podkarpaciu do zawodów nadwyżkowych należą: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści ds. administracji oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w grudniu 2022 roku wyniosła 5,2 procent.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.