Poznań świętuje rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Zatrzymają ruch na ulicach
Poznań upamiętni 105. rocznicę Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ceremonię będzie można oglądać ze specjalnej trybuny - postawionej w tym roku u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi. Uroczystości transmitowane będą także na telebimach i w sieci. W mieście zawyją syreny alarmowe.
27.12.2023 | aktual.: 27.12.2023 14:46
Główne wydarzenia, przygotowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, odbędą się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w historyczną godzinę wybuchu walk - o godzinie 16.40.
W całym mieście zawyją wówczas syreny. Na minutę zatrzymają się tramwaje i autobusy.
Marszałek Marek Woźniak oraz delegacja samorządowych władz województwa wielkopolskiego złożą przed pomnikiem wieniec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poznań po raz pierwszy tak uroczyście świętuje rocznicę. Do ustanowienia święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - doszło w październiku 2021 roku dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta.
Wybuch Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wydarzenia poprzedziła wizyta w mieście Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny pianista i mąż stanu zatrzymał się w poznańskim Hotelu Bazar. Pod hotelem mieszkańcy zorganizowali manifestację patriotyczną. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.
Wieczorem sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padły pierwsze strzały. Początkowo Naczelna Rada Ludowa prowadziła z Niemcami rozmowy o zachowaniu spokoju, ale wydarzeń nie udało się zatrzymać. Stanisława Taczaka powołano na dowódcę powstania.
Rozejm w Trewirze
Powstańczy, którzy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-zachodnich obrzeży, wystąpili przeciwko Republice Weimarskiej. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze - patriotyczny zryw zakończył się powodzeniem.
Historia tego przewrotu zostanie szczegółowo przedstawiona dzięki utworzeniu w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówka zostanie otwarta za trzy lata i ma się stać - według oczekiwań lokalnych władz - wizytówką Wielkopolski i wielkopolskich patriotycznych tradycji. Nowoczesny obiekt powstanie w szczególnym miejscu w stolicy Wielkopolski, przy Wzgórzu Świętego Wojciecha u zbiegu ulic Północnej i Księcia Józefa.
Uroczystości, które rozpoczną się o 16.40, będzie można śledzić w internecie. Transmisja online prowadzona będzie na stronie poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.