Trwa ładowanie...
d1ellll

Poznań. Prokuratura zajęła stanowisko ws. tęczowej flagi na pomniku Adama Mickiewicza

Od kilku dni Polska żyje sprawą wywieszania tęczowych flag na pomnikach. W Poznaniu emblemat ruchów LGBT zawisł na monumencie Adama Mickiewicza. Teraz prokuratura zajęła stanowisko ws. tego incydentu - i różni się ono od większości tego typu przypadków w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznań. Pomnik Adama Mickiewicza z tęczową flagą (zdj. arch.)
Poznań. Pomnik Adama Mickiewicza z tęczową flagą (zdj. arch.) (Agencja Gazeta)
d1ellll

- Osoby, które zawiesiły tęczową flagę na pomniku Mickiewicza, nie popełniły żadnego przestępstwa, w tym nie znieważyły pomnika - poinformował "Gazetę Wyborczą" rzecznik poznańskiej prokuratury Łukasz Wawrzyniak. Według urzędnika do znieważenia doszłoby, gdyby "takie działanie było uwłaczające w powszechnym odbiorze czci pamięci osoby lub wydarzenia historycznego".

Tęczowa flaga na pomniku Mickiewicza w Poznaniu została zawieszona w niedzielę i pozostała tam kilkanaście godzin. W poniedziałek po południu, z niewiadomych przyczyn, zniknęła. Policja zapewnia, że to nie ona stoi za usunięciem symbolu z monumentu.

Przypomnijmy, że "pomnikowy" spór o wywieszanie tęczowych flag na pomnikach rozpoczął się od Warszawy. W wielu miejscach stolicy - m.in. na figurze Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu, a także warszawskiej Syrence, czy pomniku Kopernika - rozwieszono symbole ruchu LGBT. Według aktywistów miał być to sprzeciw wobec wypowiedzi przedstawicieli władz oraz hejtu w stronę mniejszości seksualnych.

d1ellll

Na początku sierpnia policja zatrzymała 3 osoby odpowiedzialne za rozwieszanie flag w stolicy. Prokuratura zarzuciła im znieważenie pomników, a także obrazę uczuć religijnych. Po zatrzymaniu jednej z aktywistek w stolicy rozgorzały protesty - interwencja policji zakończyła się aresztowaniem aż 48 osób.

Przeczytaj też: Tęczowa flaga na pomniku Jezusa. Ksiądz podziękował premierowi za sprzeciw wobec profanacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ellll

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Zobacz też: Protesty w obronie Margot. Wiceszef MON o agresji wobec policji: To jest zamach na państwo

d1ellll

Podziel się opinią

Share
d1ellll
d1ellll
Więcej tematów