Trwa ładowanie...

Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Są zarzuty dla aktywistek

Już trzy osoby zostały zatrzymane w związku z rozwieszeniem tęczowych flag na pomnikach w Warszawie. Wszystkie usłyszały zarzuty znieważenia warszawskich pomników. Dodatkowo jednej osobie postawiono zarzut obrazy uczuć religijnych.

Share
Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Są zarzuty dla aktywistek
Źródło: East News
d2fz3uk

W nocy z 28 na 29 lipca lewicowe aktywistki rozwiesiły tęczową flagę i maseczkę ze znakami anarchistycznymi na pomniku Jezusa Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Tęczowe flagi pojawiły się także na pomnikach Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa oraz Syrenki Warszawskiej.

Jak informuje Radio Zet, trzy osoby usłyszały zarzuty znieważenia warszawskich pomników, dodatkowo jedna osoba zarzut obrazy uczuć religijnych. Policjanci nie wykluczają, że będą kolejne zatrzymania.

Komenda Stołeczna Policji zatrzymała we wtorek dwie aktywistki z ugrupowania "Stop Bzdurom". W środę została zatrzymana trzecia osoba.

d2fz3uk

- To wygląda tak, jakby policja i prokuratura chciała podgrzewać ten temat. To jest skandal - mówił o sytuacji prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Tęczowe flagi na pomnikach. Manifest

Działaczki na posągach naklejały dodatkowo kartkę ze słowami manifestu: "To szturm! To atak! To tęcza! Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić. Nigdy więcej błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich. Jeb... się ignoranci".

30 lipca warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia pomników upamiętniających osoby i ważne wydarzenia historyczne.

Zobacz też: Koronawirus. Cezary Tomczyk: nie zamierzam robić testu. Wyjaśniał, dlaczego

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2fz3uk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fz3uk
d2fz3uk
Więcej tematów