Trwa ładowanie...

Poznań pamięta o powstańcach warszawskich

1 sierpnia przypada 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody odbędą się także w Poznaniu.

Share
Poznań pamięta o powstańcach warszawskich
Źródło: Urząd Miasta Poznania, fot: Waldemar Rembas
d32j3mp

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 w Warszawie wybuchło powstanie zbrojne przeciwko niemieckim okupantom. Trwający 63 dni bój pochłonął ponad 200 tysięcy ofiar i doprowadził do niemal całkowitego zniszczenia miasta.

Co roku obchody upamiętniające heroiczną walkę i śmierć powstańców odbywają się w całej Polsce. Nie inaczej jest w Poznaniu, gdzie co roku podkreśla się, że w powstaniu wzięło udział także ponad 800 mieszkańców Wielkopolski.

Tegoroczne obchody rozpoczną się od złożenia przez prezydenta Poznania kwiatów pod Tablicą Pamięci znajdującą się w krużgankach kościoła oo. dominikanów przy al. Niepodległości.

d32j3mp

Uroczystości rocznicowe już tradycyjnie odbędą się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w parku Wieniawskiego. Sygnałem do ich rozpoczęcia będzie dźwięk syren alarmowych, który rozlegnie się w całym mieście o godzinie 17, czyli pamiętnej godzinie "W". Organizatorzy apelują, aby w tym momencie zatrzymać się chociaż na chwilę i pomyśleć o tych, którzy oddali życie za Polskę.

Pod pomnikiem zaplanowano uroczysty Apel Pamięci, przemówienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem m.in. przez przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i miejskich oraz organizacji kombatanckich.

O godzinie 20:30 w tym samym miejscu zostaną zapalone znicze w hołdzie poległym w powstaniu.

Ostatnim punktem poznańskich obchodów będzie msza święta w niedzielę, 2 sierpnia o godzinie 10:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d32j3mp

Podziel się opinią

Share
d32j3mp
d32j3mp
Więcej tematów