PolskaPożegnano Stanisława Jopka

Pożegnano Stanisława Jopka

Stanisław Jopek - wybitny polski tenor, solista Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego - został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wcześniej, w Kościele p.w. św. Karola Boromeusza, odbyła się msza święta. Stanisław Jopek zmarł 1 sierpnia, miał 71 lat.

07.08.2006 | aktual.: 07.08.2006 18:12

Kościół był wypełniony po brzegi; przy jego wejściu wystawiono księgę kondolencyjną, do której wpisywali się przybyli. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli rodzina zmarłego i przyjaciele - m.in. członkowie zespołu "Mazowsze". Stanisława Jopka żegnali także m.in. delegaci Związku Artystów Scen Polskich i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Za tak liczne przybycie na pogrzeb Stanisława Jopka podziękował w imieniu rodziny zięć zmarłego artysty - Marcin Kydryński.

Prymas Polski, kardynał Józef Glemp podkreślił podczas mszy, że talent i osobowość Stanisława Jopka pozostanie zapamiętana nie tylko przez najbliższych, ale również przez setki miłośnikówtwórczości artysty w kraju i na świecie.

Odszedł człowiek niezwykły - napisał Lech Kaczyński w liście kondolencyjnym, odczytanym przy grobie zmarłego. Podkreślił, że Stanisław Jopek był artystą od ponad 50 lat nieprzerwanie obecnym na scenie, owacyjnie przyjmowanym przez publiczność podczas koncertów "Mazowsza", na wszystkich kontynentach. Wszyscy podziwialiśmy jego witalność i niezwykły aktorski kunszt - napisał prezydent.

Stanisław Jopek został pośmiertnie odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Na ręce żony artysty - Marioli Jopek - medal przekazała w imieniu Kazimierza Michała Ujazdowskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Barbara Raczyńska, przedstawicielka resortu.

Minister kultury w swoim liście przypomniał, że Stanisław Jopek uosabiał najwspanialsze wartości polskiej tradycji muzycznej. Tajemnicą jego wielkiego talentu była umiejętność przekazania słuchaczom najszlachetniejszych i zarazem najprostszych emocji. Dzięki temu polska kultura zyskiwała wymiar uniwersalny- napisał Ujazdowski.

Stanisław Jopek, legenda "Mazowsza", słynął z niepowtarzalnego głosu - tenoru o barytonowym zabarwieniu - oraz ciekawych interpretacji wielu piosenek ludowych, w tym najbardziej znanej "Furman". Jopek śpiewał w 36 językach, m.in. po chińsku, japońsku, fińsku i arabsku. Były to przeważnie najpopularniejsze piosenki ludowe danego kraju, ale także arie i pieśni operowe. Zasłynął nie tylko jako wykonawca ludowych piosenek "Mazowsza", ale też pieśni Chopina, Moniuszki i polskich kolęd.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)