WP

Pożegnanie Jana Olszewskiego. Rachoń i Sakiewicz pełnili wartę honorową

Trwają uroczystości pogrzebowe związane ze śmiercią byłego premiera. O godz. 22 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej rozpoczęło się czuwanie. Wartę honorową przy trumnie Jana Olszewskiego pełnili m.in. dziennikarz TVP i redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wartę honorową przy trumnie Jana Olszewskiego pełnili Michał Rachoń i Tomasz Sakiewicz
Wartę honorową przy trumnie Jana Olszewskiego pełnili Michał Rachoń i Tomasz Sakiewicz (Facebook.com)
WP

W Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe po śmierci Jana Olszewskiego. Od rana trumna z ciałem byłego premiera była wystawiona w KPRM. O godz. 18 odbyła się msza żałobna polityka. Następnie kondukt żałobny udał się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Od godz. 22 w kościele trwają czuwania i modlitwy.

Wartę honorową przy trumnie z ciałem Olszewskiego pełnili między innymi dziennikarz TVP Michał Rachoń i redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Trumna pozostanie w kościele do godz. 10.50. Potem zostanie przeniesiona do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odbędzie się msza żałobna. Ciało byłego premiera spocznie na Powązkach Wojskowych.

WP

Uroczystości pogrzebowe Olszewskiego mają charakter państwowy. W Kancelarii Premiera hołd oddali mu m.in. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Polityka pożegnało również tysiące obywateli. W Brukseli przed Komisją Europejską flagi opuszczono do połowy. Żałoba narodowa potrwa do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. w wieku 88 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Podczas pobytu w domu stracił przytomność i został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Był adwokatem i działaczem opozycji demokratycznej. W przeszłości pełnił funkcję doradcy prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. W 1991 r. został wybrany na premiera, którym pozostał do czerwca 1992 r.

Zobacz także: Trumna z ciałem premiera Olszewskiego przeniesiona do KPRM

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP