Trwa ładowanie...

Celne uderzenia Ukraińców. Trafili w czułe punkty Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 291. dzień rosyjskiej inwazji. W Kadijiwce na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej doszło do wybuchu w siedzibie grupy Wagnera. Zniszczony został także zajęty przez rosyjskie wojsko hotel w Melitopolu. W obwodzie ługańskim Rosjanie przygotowują się do przymusowej mobilizacji wszystkich mężczyzn bez wyjątku - twierdzi szef obwodu Serhij Hajdaj.

Siedziba grupy Wagnera rozbita. Duże straty RosjanSiedziba grupy Wagnera rozbita. Duże straty RosjanŹródło: Twitter, fot: Twitter
d2rf23q
d2rf23q
Trwa łączenie
21:42, 11.12.2022

- Putin chyba zmienił zamysł "specjalnej operacji wojskowej", bo 9 miesięcy ciężkich walk i krwawych strat Rosji nie oznacza, że zdobyli oni duże terytorium - uważa gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. 


- Putin jest zdeterminowany, by prowadzić ją do momentu, kiedy sam postanowi ją przerwać, ale przypominam, że Ukraińcy bronią się skutecznie - mówił ekspert w rozmowie z Agnieszką Kopacz-Domańską w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. Generał Bieniek był też dopytywany o kolejne cele Rosji. 


- Oni widzą, jak zręcznie bronią się Ukraińcy. Gdzieś trwają już zakulisowe rozmowy, natomiast strona ukraińska dąży do odtworzenia granic sprzed 24 lutego, choć trzeba powiedzieć, że warunki terenowi i zima na razie nie pozwalają na kontynuowanie intensywnych kontrataków - dodał wojskowy.

21:27, 11.12.2022

Gdyby Ukraina i prezydent Zełenski mieli polegać tylko na Niemczech, to Ukraina już by nie istniała – ocenia w wywiadzie dla „ZDF Heute” historyk wojskowości Soenke Neitzel.


"27 lutego, krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, kanclerz Scholz ogłosił punkt zwrotny, mam jednak wrażenie, że jesteśmy w momencie, gdy cały ten punkt zwrotny zderza się z wielką prędkością ze ścianą” – zauważył Neitzel. 


Zamiast silnej armii, która byłaby zdolna do walki w obronie terytorium NATO, widać wciąż „zbyt małą wolę reform, zbyt mało energii, brak chęci ze strony Federalnego Ministerstwa Obrony do działań na szeroką skalę w celu realnego rozwiązania poważnych problemów” – wyliczał historyk.


21:04, 11.12.2022

- Front odsunął się od Mołdawii po wyparciu Rosjan z Chersonia, więc to, czego obawiali się Mołdawianie, wydaje się w tej chwili nierealne. Ale i tak w ich kraju dochodzi do incydentów - mówił w programie "Newsroom" WP Jakub Pieńkowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


- Mołdawia pośrednio staje się jednak ofiarą agresji Rosji - przyznał ekspert na antenie WP. - Doszło do trzech niebezpiecznych incydentów, kiedy to rosyjskie pociski spadły na terytorium Mołdawii. Teraz mamy taką sytuację na północy kraju, bo znaleziono tam rosyjski pocisk. Mołdawia nie jest w stanie zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, bo nie ma żadnych systemów obrony powietrznej. Możemy założyć, że do takich incydentów będzie dochodzić nadal - dodał Pieńkowski.


20:43, 11.12.2022

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".    


Turcja wraz ONZ była mediatorem w negocjacjach dotyczących utworzenia na Morzu Czarnym bezpiecznego korytarza, przez który może być eksportowane ukraińskie zboże. 

GETTY
20:33, 11.12.2022

Brytyjski "Guardian" pisze, że według świadków w kadijiwce słyszano 10 eksplozji, choć niektóre z nich mogły pochodzić z rosyjskich systemów przeciwlotniczych.


"Guardian" zaznacza, że uderzenie na Melitopol - przy użyciu rakiet Himars - było jednym z kilku w ciągu nocy na rosyjskie bazy. Eksplozje odnotowano również w nocy na okupowanym przez Rosjan Krymie, w tym w Sewastopolu i Simferopolu.


Zgodnie z raportem brytyjskiej gazety ukraińscy urzędnicy poinformowali, że jest wielu zabitych i rannych, podczas gdy Rosja przyznała się do kilku ofiar. 

20:17, 11.12.2022

Na terenie miasta Kadijiwka na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej doszło w sobotę do eksplozji w hotelu, gdzie mieściła się siedziba tak zwanej grupy Wagnera - poinformował na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Sierhij Hajdai. Również w sobotę wieczorem rakiety Himars uderzyły w zajęty przez rosyjskie wojsko hotel w Melitopolu.


"Coś huknęło w siedzibę wagnerowców" - napisał Hajdai i dodał, że w wyniku wybuchu "zabrakło wielu wagnerowców".


20:03, 11.12.2022

Betlejemskie światełko już w Ukrainie.

19:44, 11.12.2022

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że kampania wyzwolenia ukraińskich terytoriów będzie kontynuowana, kiedy pozwolą na to warunki pogodowe.


- Myślę, że spadek aktywności kontrataków wynika z warunków pogodowych. Ale Siły Zbrojne Ukrainy nie planują się zatrzymać. Jestem przekonany, że będziemy kontynuować kampanię wyzwolenia terytoriów - powiedział Reznikow podczas briefingu w niedzielę wieczorem.


19:22, 11.12.2022

Rosja zmusza do przyjmowania swoich paszportów na okupowanych przez siebie terenach.

Okupanci starają się również przekupić miejscową ludność, by "zachęcić" do ich do współpracy - informuje unian.


18:55, 11.12.2022

Z inicjatywy Litewskiego Czerwonego Krzyży w ciągu dwóch weekendowych dni na Litwie zebrano prawie 4 tys. śpiworów, które zostaną przekazane Ukrainie. Wśród darczyńców był urząd prezydenta Litwy, który przekazał kilkadziesiąt śpiworów.


"Nie pozwólmy, aby to błoto i ten gniew zdusiły opór w pokojowym kraju. Zróbmy wszystko, by zło zostało pokonane" – powiedział dziennikarzom prezydent Gitanas Nauseda, osobiście przekazując śpiwory.


Prezydent dodał, że "wróg, w obliczu niepowodzenia na polu walki, obrał sobie za cel zwykłych cywilów i próbuje ich rzucić na kolana".


Zebrane śpiwory w przyszły tygodniu zostaną przekazane dla Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. 


18:44, 11.12.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał w niedzielę przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem o 10-punktowej formule pokojowej, która ma umożliwić zakończenie wojny - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.


"Synchronizacja stanowisk w przeddzień wirtualnego szczytu G7 i konferencji poparcia dla Ukrainy w Paryżu. Omówiliśmy realizację naszej dziesięciostopniowej formuły pokojowej, współpracę w zakresie obrony i stabilności energetycznej Ukrainy" – napisał na Twitterze ukraiński przywódca.


18:24, 11.12.2022

Grupa ukraińskich lekarzy przybyła do Polski i jutro zaczyna szkolenie z ewakuacji lotniczej rannych żołnierzy i cywilów ze strefy działań wojennych. 

17:59, 11.12.2022

Burmistrz Donbasu Aleksiej Kulemzin podał na Telegrami, że od godziny 15:30 wystrzelono na Donieck 10 rakiet Grad. 3 pociski kalibru 155 mm uderzyły w rejon kujbyszewski. 

17:53, 11.12.2022

Pożary w Doniecku. 


Na razie nie ma infomacji o ofiarach.

 

17:37, 11.12.2022

Szef dyplomacji Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan powiedział w niedzielę podczas konferencji World Policy Conference w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, że jeśli Iran uzyska broń nuklearną "może zdarzyć się wszystko” - podała agencja Reutera.


"Wszyscy znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji w naszym regionie (...). Można oczekiwać, że państwa regionu zaczną szukać sposobu na zapewnienie sobie bezpieczeństwa" - oznajmił Faisal, odnosząc się do krajów Zatoki Perskiej.


17:16, 11.12.2022


Grupa Rusicz bierze udział w wojnie na Ukrainie od początku kwietnia, była także w 2014 i 2015 roku obecna w Donbasie. Jak podaje niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza, grupa Rusicz już wtedy zasłynęła ze szczególnej brutalności i tego, że „nie bierze jeńców”. Część grupy uczestniczyła w walkach w Syrii.


17:16, 11.12.2022

Ponadto, jak pisze brytyjska gazeta, wiadomość ta prowokuje pytanie o to, kto sprawuje ogólne dowództwo nad skrajnie prawicowymi prokremlowskimi grupami walczącymi na Ukrainie.


Źródła "Guardiana" wypowiadające się pod warunkiem zachowania anonimowości poinformowały, że "nadzwyczajny" ruch grupy Rusicz może wskazywać na rozczarowanie Kremlem i frustrację tym, jak przebiega wojna na Ukrainie.


17:15, 11.12.2022

Ponadto zwrócono się o podanie szczegółów dotyczących wież komunikacyjnych i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo na granicy, a także współrzędnych składów paliw i systemów bezpieczeństwa na terenach przygranicznych.


"Guardian" pisze, że apel ten budzi obawy, czy skrajnie prawicowe rosyjskie grupy planują atak na kraje NATO.


17:15, 11.12.2022

Związana z tzw. grupą Wagnera rosyjska neonazistowska bojówka Rusicz poprosiła swoich członków o przesłanie danych wywiadowczych na temat aktywności granicznej i wojskowej na Łotwie, Litwie i w Estonii - poinformował w niedzielę brytyjski "Guardian".


Na kanale organizacji Rusicz na Telegramie wezwano w ubiegłą środę do przekazanie szczegółów związanych z posterunkami granicznymi i ruchami wojsk w trzech krajach bałtyckich.


W poście, który obejrzało ponad 60 tys. użytkowników, proszono o informacje na temat jednostek wojskowych, ze szczególnym uwzględnieniem danych i zawodów ich członków, ich krewnych oraz ich prywatnego transportu. Poproszono również o szczegóły dotyczące ruchów patroli, a także lokalizacji posterunków granicznych, systemów nadzoru i pojazdów.


16:55, 11.12.2022

Rosyjscy okupanci wystrzelili drony z wód Morza Azowskiego podczas ostatnich dwóch ataków na Ukrainę - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych. 

16:41, 11.12.2022

Jasne jest, że Rosjanie "zmobilizują wszystkich" - oznajmił Hajdaj. - Obserwujemy ewolucję (mobilizacji) od rekrutowania do rosyjskiej armii za pomocą patriotycznych sloganów, potem widzieliśmy motywację  finansową, a teraz wszystko dzieje się wyłącznie za sprawą środków przymusowych - dodał.

16:38, 11.12.2022

W obwodzie ługańskim rosyjscy najeźdźcy przygotowują się do przymusowej mobilizacji wszystkich mężczyzn bez wyjątku - powiedział szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrinform.

16:29, 11.12.2022

Erdogan ma też rozmawiać w niedzielę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


W piątek, zapowiadając rozmowę z Putinem i Zełenskim turecki prezydent przypomniał o swoich licznych wcześniejszych konsultacjach z przywódcami Rosji i Ukrainy; podkreślił, że wszystkie kroki Ankary mają na celu osiągnięcie pokoju w regionie Morza Czarnego.


Przypomniał też, że udane działania mediacyjne Ankary doprowadziły do wymiany więźniów na dużą skalę między Rosją a Ukrainą. 


GETTY
16:19, 11.12.2022

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o korytarzu zbożowym na Morzu Czarnym, wojnie na Ukrainie i konflikcie z kurdyjskimi milicjami w północnej Syrii - poinformowały służby prasowe jego kancelarii. 


W niedzielę Erdogan ma też rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


"Prezydent Ergodan wyraził szczere pragnienie, by wojna rosyjsko-ukraińska skończyła się jak najszybciej" - głosi komunikat strony tureckiej.


Getty Images
16:10, 11.12.2022

Ukraińcy poinformowali o zniszczeniu za pomocą przeciwpancernego systemu rakietowego ciężarówki typu Kamaz, w której miało się znajdować dziesięciu rosyjskich wojskowych.


Od wielu tygodni szturmowany przez Rosjan Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, jest terenem bardzo intensywnych walk. 


Armia ukraińska ocenia, że obecnie jest to "najbardziej krwawy, brutalny i ciężki" rejon w działaniach zbrojnych. Eksperci oceniają, że choć wojska rosyjskie koncentruje się na zdobyciu Bachmutu i skierowały tam znaczne siły, to jednak zajęcie przez nie tego miasta nie będzie mieć przełomowego znaczenia dla przebiegu wojny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rf23q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2rf23q
Więcej tematów