Pożar nieczynnej elektrowni jądrowej we Francji. Państwowa Agencja Atomistyki o promieniowaniu
Szybko ugaszony został pożar w nieczynnym kompleksie jądrowym we Francji. Państwowa Agencja Atomistyki w Polsce zapewnia, że wydarzenie nie spowodowało zagrożenia, a stacje rozlokowane na miejscu nie wykazały skażenia.
We wtorek przed południem doszło do pożaru na terenie nieczynnej elektrowni Superphinix w Creys-Malville we Francji. Dwóch pracowników, którzy wykonywali prace rozbiórkowe zostało podtrutych dymem. Została im udzielona pomoc medyczna. Po dwóch godzinach sytuacja została opanowana. Tamtejsze kierownictwo podkreśla, że zdarzenie nie miało wpływu na środowisko. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.
Głos w sprawie zabrała również Państwowa Agencja Atomistyki w Polsce, która zapewnia, że nie ma zagrożenia. Według francuskiego urzędu dozoru "wyniki poziomu promieniowania w ciągach wentylacyjnych budynku są poniżej progu wykrywalności czujników". Wzrostu skażenia nie odnotowały również pomiary ze stacji rozmieszczonych wokół obiektu.
Przeczytaj: Izotopy promieniotwórcze wykryte w rejonie Bałtyku. Najprawdopodobniej pochodzą z rozszczepienia jądrowego
PAA uspokaja, że monitoruje sytuację radiacyjną na terenie naszego kraju i jest w stałym kontakcie z francuskim Urzędem Bezpieczeństwa Jądrowego oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. Elektrownia została wyłączona w 1997 r., a rok później przystąpiono do procesu likwidacji obiektu. Całkowite zakończenie prac jest przewidywane na rok 2030.
Zobacz także: Wybory 2020. Adam Bielan: Jarosław Kaczyński aktywny w kampanii
Źródło: paa.gov.pl/francetvinfo.fr
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl