Powstanie Warszawskie w Polskim Radiu


Z okazji 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie
Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje.

31.07.2008 08:00

Jedynka
1 sierpnia, kilka minut po północy, w Programie 1 rozpocznie się cykl audycji upamiętniających 64. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W "Nocnych spotkaniach" (w godz. 0.05 - 3.00) Klara i Krystian Brodaccy rozmawiać będą o cudzoziemcach, m.in. Słowakach, którzy wzięli udział w powstaniu w 1944 roku. Gościem porannej audycji "Lato z radiem" (w godz. 9.00 - 11.55) będzie Barbara Wachowicz, autorka m.in. książek o udziale harcerzy w Powstaniu Warszawskim.

Po południu Wiesław Molak poprowadzi półgodzinną (ok. godz. 16.50 - 17.20) transmisję uroczystości spod pomnika Gloria Victis na Powązkach. Chwilę później w "Muzykomanii" (w godz. 17.30 - 17.50) reportaż Barbary Grębeckiej pt. "Dziennik". Opowieść o pamiętniku Zofii Marii Malewskiej, napisanym w sierpniu i wrześniu 1944 roku w ogarniętej powstaniem Warszawie. Wieczorem w "Radiu Dzieciom" (w godz. 19.30 - 20.00), w ramach wakacyjnego cyklu zwiedzania znanych polskich miast, wizyta w Warszawie. Dzieci poznają ciekawe zakątki i historię miasta, w tym m.in. okres Powstania Warszawskiego.

31 lipca i 1 sierpnia w Teatrze Polskiego Radia (w godz. 20.10 - 21.00) nadane zostaną dwa słuchowiska Krzysztofa Sielickiego i Jacka Snopkiewicza, tematycznie związane z 64. rocznicą Powstania Warszawskiego, wspólnie zatytułowane "Wina i odpowiedzialność". Autorzy sięgnęli do dokumentów pokazujących głównie niemiecki punkt widzenia: plany eksterminacji ludności stolicy, grabieży mienia, w końcu zniszczenia ponad milionowego miasta. Dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego, część tych dokumentów po raz pierwszy zostanie publicznie zaprezentowana. Pierwsze słuchowisko zatytułowane "Noc generałów" (czwartek - 31 lipca) pokazuje czterech niemieckich katów powstania: von dem Bacha, Reinefartha, Dirlewangera i Geibela, którzy spotykają się na naradzie dotyczącej losu spacyfikowanej Warszawy. Drugie słuchowisko pt. "Płonęli żywcem" (piątek - 1 sierpnia) to symultaniczna relacja Warszawiaka, który jako młody chłopiec przeżył powstanie i równie młodego Niemca, żołnierza wcielonego do brygady Dirlewangera. Obaj
patrzą na powstanie z dzisiejszej perspektywy. Ponadto przez dwa dni - 31 lipca i 1 sierpnia, w Programie 1 Polskiego Radia trwać będzie akcja "Zatrzymaj się". Krótkie wspomnienia uczestników i świadków wydarzeń z 1944 roku oraz fragmenty pieśni "Powstańczej Warszawy", przypominać będą o powinności uczczenia pamięci powstańców.

Dwójka
W piątek, 1 sierpnia o godz. 14.40, Alicja Maciejowska zaprosi do wysłuchania reportażu "Apogeum wolności". Jego bohaterami będą Teresa Sułowska-Bojarska - łączniczka "Baszty", autorka właśnie wznowionej książki pt. "Codzienność" - oraz jej towarzysze broni z oddziałów "Baszta" i "Odwet". Od godz. 16.00 w popołudniowym paśmie "Wybieram Dwójkę" godzina wspomnień, rozmów, materiałów archiwalnych, informacji oraz celebrowanie godziny "W". W "Sezonie na Dwójkę" pod hasłem "Warszawa walczy" (godz. 18.00-19.00) Hanna Maria Giza porozmawia z powstańcami z różnych dzielnic Warszawy oraz przypomni, w jaki sposób funkcjonowała Poczta Powstańcza.
Redakcja literacka przedstawi 2 sierpnia o godz. 18.00 "Powieść w Teatrze Wyobraźni" - tym razem będzie to opowiadający o ostatnich dniach powstania "Pierścionek z końskiego włosia" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, w adaptacji Teresy Kalińskiej i reżyserii Jana Warenyci. W słuchowisku wystąpią m.in. Tomasz Kozłowski, Krystyna Kozanecka, Ewa Bułhak, Zbigniew Suszyński, Robert Czebotar, Janusz Bukowski i Piotr Adamczyk.

W poniedziałek, 4 sierpnia w godzinach 14.40-15.00, w cyklu "Warszawa jakiej nie znasz" Hanna Maria Giza zaprosi na wędrówkę szlakiem powstańczym po Starówce razem z Olgierdem Budrewiczem. Tego samego dnia w "Czasie na poezje" (godz. 12.50) wiersze poświęcone powstaniu - będą czytane na antenie Dwójki codziennie, do 8 sierpnia. 5 sierpnia o godz. 14.40, w audycji dokumentalnej Michała Montowskiego "Dzień powszedni warszawskiego powstańca", porucznik Andrzej Żółtowski pseudonim Żuk opowie o codzienności młodego dowódcy oddziału powstańczego, walczącego na Czerniakowie i Mokotowie.

Trójka
"Tu Baron" w całości poświęcone zostanie Powstaniu, a Popołudniowe wydanie "Zapraszamy do Trójki" będzie nadawane z Muzeum Powstania Warszawskiego. Ponadto przez cały dzień na antenie Programu 3 Polskiego Radia będą czytane listy powstańców. O godzinie 17.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej piosenki z powstania zaśpiewa Aga Zaryan. Koncert będzie transmitowany. Program 3 Polskiego Radia od dwóch lat wspiera także kampanię promującą godzinę "W".

*Polskie Radio Euro *W piątek, 1 sierpnia, przez cały dzień od godz. 7.10 do 19.10 będą nadawane wypowiedzi wolontariuszy z Muzeum Powstania Warszawskiego pod hasłem "Historia mojego powstańca". Młodzi ludzie opowiedzą o swoich spotkaniach z uczestnikami wydarzeń z 1944 roku, przypomną dramatyczne losy powstańców i najbardziej poruszające momenty z tamtych dni.

Wspomnienia samych powstańców będą tematem przewodnim audycji "Popołudnik" (godz. 16.00 - 18.00). W programie znajdą się też reportaż z przejścia kanałami oraz rozmowa z listonoszem Poczty Powstańczej. Autorzy programu odkryją również mało znane karty z czasów Powstania związane z warszawską Pragą. Dyskusję na temat rosnącego zainteresowania młodzieży historią, szczególnie historią tamtego okresu poprowadzi od 18.00 Marek Staszyc. Przez cały dzień będą emitowane piosenki powstańcze w nowych aranżacjach i w wykonaniu młodych zespołów.

*Polskie Radio dla Zagranicy *1 sierpnia o godzinie 17.30 nada relacje z uroczystych obchodów upamiętniających wybuch Powstania. Za Redakcją Polską relacje nadadzą także Redakcja Ukraińska i Redakcja Białoruska.

Redakcja Angielska nada wspomnienia o powstańczej Warszawie Polki mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Będzie można się także dowiedzieć, jak młode pokolenie Polaków ocenia Powstanie Warszawskie. Młodym słuchaczom redakcja zaprezentuje przegląd młodzieżowych zespołów, które nagrywają piosenki nawiązujące do powstania, a także przedstawi amerykańską grę komputerową na ten temat. Redakcja Niemiecka zrelacjonuje uroczyste msze oraz inscenizacje walk powstańczych, a także zainicjuje rozmowy z kombatantami oraz historykami - Januszem Tycnerem i Stephanem Raabe. Eksperci będą dyskutować, czy powstanie było potrzebne.

Redakcja Rosyjska wyemituje reportaż historyczny z wykorzystaniem dźwięków archiwalnych. Będzie można także wysłuchać rozmów z uczestnikami powstania oraz z członkami grupy historycznej rekonstrukcji, zajmującej się inscenizacją walk ulicznych w Powstaniu Warszawskim. W programie zostanie poruszony także temat pamięci o powstaniu - jak odbierana i na ile znana jest historia Powstania współczesnym Polakom.

Zobacz także
Komentarze (0)