Powrót do szkoły. Zakopane. Dariusz Piontkowski i komunikat o zakopiańskich szkołach
Powrót do szkoły budzi olbrzymie emocje w środowiskach związanych z oświatą. Samorządowcy z Zakopanego zdecydowali, że dzieci wrócą do stacjonarnego trybu nauczania dopiero 28 września. Ich decyzja stoi w opozycji do stanowiska ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.
Dariusz Piontkowski ogłosił na Twitterze, że Wojewoda Małopolski wypracował z Małopolskim Kuratorem Oświaty i Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym wspólne stanowisko w sprawie decyzji samorządu w Zakopanem.
Powrót do szkoły. Zakopane działa bezprawnie?
Powrót do szkoły w Zakopanem, decyzją władz samorządowych miał zostać przesunięty do 28 września. W oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronach MEN, czytamy, że w opinii wojewody działanie lokalnych włodarzy ma charakter bezprawny.
Wojewoda zwraca uwagę, że samorządowcy nie otrzymali dla tej decyzji pozytywnej opinii sanepidu, co czyni ją w jego opinii niezgodną z prawem. Ponadto zwraca uwagę, że decydowanie o zawieszeniu zajęć w szkołach nie leży w kompetencji władz samorządowych.
"Nieuzyskanie opinii właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub uzyskanie opinii negatywnej powoduje, że nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia innego trybu nauczania niż tryb stacjonarny. Podkreślenia wymaga także, że decyzji o zawieszeniu zajęć nie mogą podejmować samodzielnie władze samorządowe" - czytamy w komunikacie.
Powrót do szkoły. Zakopane. Kurator o traumie dzieci i młodzieży
Małopolski Kurator Oświaty zwraca w komunikacie uwagę, że przedstawiciele kuratorium spotkali się z dyrektorami wszystkich małopolskich szkół i przedszkoli. Podczas spotkań zostały szczegółowo przedstawione wszystkie wytyczne, a dyrektorzy mogli zadawać pytania i otrzymywali na nie wyczerpujące odpowiedzi.
Kurator zaapelował również, by przerwać niepewność dotyczącą powrotu do szkoły. "Kurator podkreśla, że w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów należy kategorycznie przerwać stan niepewności i destabilizacji, w jakim tkwią od marca tego roku. Obowiązkiem wszystkich dorosłych jest otoczenie młodych ludzi troskliwą opieką, przywrócenie ich do życia we wspólnocie szkolnej. Tylko umożliwienie bezpośredniego kontaktu z nauczycielami oraz koleżankami i kolegami, może w procesie nauczania i wychowania zatrzymać traumę dzieci i młodzieży pozostających w izolacji od marca tego roku" - przekonuje kuratorium w komunikacie.