Trwa ładowanie...

Powrót do poboru? Siewiera mówi o "obowiązkowej służbie obywatelskiej"

Szef BBN Jacek Siewiera uważa, że w Polsce powinna się rozpocząć debata nad obowiązkową służbą wojskową. Zastrzegł jednak, że "bieganie z karabinem po poligonie" to zdecydowanie mniejsza część obecnych potrzeb armii. Według Siewiery chodziłoby raczej o "obowiązkową służbę obywatelską, publiczną".

Powrót do poboru? Siewiera mówi o "obowiązkowej służbie obywatelskiej"Źródło: PAP, fot: Pawe� Supernak
dd5s4fd
dd5s4fd

Siewiera zauważył, że w krajach zachodnich dyskusja na temat poboru czy obowiązkowej służby wojskowej jest obecnie prowadzona na znacznie szerszą skalę i z większą intensywnością niż w Polsce.

- Nie do końca rozumiem, dlaczego ta debata jest dla nas tak trudna - wyznał Siewiera podczas rozmowy na youtubowym kanale This is IT. Jego zdaniem prawdopodobnie wynika to z naszej historycznej wizji armii, wzorowanej na modelu sowieckim, który charakteryzował się przemocą, łamaniem praw człowieka i dyscypliną służącą nie tyle porządkowi, co realizacji przemocowych zwyczajów, takich jak fala.

Siewiera podkreślił, że dzisiejsza armia to miejsce, gdzie można realizować swoje najróżniejsze ambicje - zawodowe, naukowe, a także osobiste. - Obszar logistyczny, planistyczny, obsługi zaawansowanego uzbrojenia, walki cyber i kognitywnej to obszary dalekie od linii frontu - wskazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co robi ISIS w Rosji? "Mocno skupiali się na walce z dżihadyzmem"

"Nie obowiązkowa służba wojskowa, a obowiązkowa służba obywatelska"

Zdaniem szefa BBN tradycyjne "bieganie z karabinem" stanowi zdecydowanie mniejszą część dzisiejszych potrzeb armii. Wskazał, że w obecnych warunkach, to najczęściej żołnierze Wojsk Specjalnych, którzy chcą pełnić służbę, nawiązują bezpośredni kontakt w walce.

dd5s4fd

Siewiera uważa, że debata nad obowiązkową służbą wojskową powinna mieć szeroki charakter, podobnie jak sama służba. - Nie obowiązkowa służba wojskowa, a obowiązkowa służba obywatelska, publiczna. Rodzaj świadczenia pewnych prac i realizacji pewnych zadań w ramach świadomości, że bycie obywatelem to nie jest tylko branie, uczestnictwo w rynku pracy, a w przypadku wojny - wyjazd - podkreślił.

Wyjazd poborowych

Odpowiadając na pytania internautów, Siewiera ocenił, że w przypadku wojny, wyjazd mężczyzn w wieku poborowym "będzie utrudniony". Dodał jednak, że nie wyobraża sobie, żeby służby poszukiwały osób uchylających się od poboru po całej Europie.

Szef BBN podkreślił również, że w wojsku jest miejsce dla osób o różnych preferencjach seksualnych. - Jeżeli chodzi o osoby o innych preferencjach niż heteroseksualne, to w wojsku oczywiście też jest miejsce dla takich osób i nikt absolutnie nie powinien zadawać pytań czy warunkować służby wojskowej lub stanowiska w służbie w oparciu o preferencje seksualne - zaznaczył.

Przypomnijmy, że w 2009 roku obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową.

dd5s4fd

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dd5s4fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dd5s4fd
Więcej tematów