Powróciła straszna choroba. 3‑letnia dziewczynka sparaliżowana
Pracownicy służby zdrowia w Malawi zdiagnozowali w zeszłym miesiącu u 3-letniej dziewczynki poliomyelitis, schorzenie znane też pod nazwą choroby Heinego-Medina. Dziecko uległo paraliżowi. To bardzo niepokojąca informacja w obliczu światowej niechęci do szczepień.
30.03.2022 09:00
Przypadków występowania tej jednostki chorobowej nie notowano już od kilku dekad. W Afryce w 2020 roku została uznana za kompletnie wyeliminowaną. Zachorowanie na polio, zanotowane w Malawi, jest - jak podaje serwis Politico - ważnym przypomnieniem, że choroby, których system ochrony zdrowia już nie bierze pod uwagę, jak polio czy odra, mogą i pojawiają się ponownie.
Polio to powodowana przez poliowirusy nieuleczalna choroba - nagminne porażenie dziecięce - która może zabijać lub sparaliżować niezaszczepione dzieci. Została uznana za wytępioną w Afryce w 2020 roku.
Zakażenia szerzą się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, kontakt ze skażonymi przedmiotami, spożywanie skażonych pokarmów, w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny.
Poliowirusy, dostając się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów i spowodować niedowład lub porażenia mięśni. Choroba, która odpowiadała za kalectwo wielu osób, od 40 lat jest nieobecna w Polsce.
W 1988 roku wprowadzony został światowy Program Eradykacji Poliomyelitis. Przed wprowadzeniem obowiązkowych, powszechnych szczepień, choroba Heinego-Medina rocznie powodowała tysiące zgonów oraz kilkanaście tysięcy przypadków trwałego inwalidztwa u dzieci na świecie.
Przypadek polio w Afryce. Kontynent był już wolny od wirusa
Nie udało się poliowirusa zmieść z powierzchni ziemi całkowicie. W 2020 roku zanotowano 150 potwierdzonych przypadków zachorowań w krajach endemicznych, między innymi w Pakistanie i Afganistanie.
Trzyletnia dziewczynka, która zachorowała w stolicy Malawi, Lilongwe, uległa paraliżowi. Jak informuje WHO, analiza laboratoryjna wykazała, że szczep poliowirusa wykryty w Malawi jest szczepem występującym w Pakistanie, gdzie polio jest nadal chorobą endemiczną, czyli obecną w populacji.
UNICEF w zeszłym tygodniu rozpoczął wielką akcję szczepień w Malawi i trzech sąsiadujących krajach - Zambii, Tanzanii, Mozambiku. Dawkę szczepionki ma przyjąć ponad 20 milionów dzieci.
Sprawa Malawi, jak akcentuje Politico, powinna zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pandemia COVID-19 zakłóciła wiele zwykłych, a niezbędnych profilaktycznych usług zdrowotnych. Ale też podsyciła zagorzałe spory o potrzebę szczepień ochronnych i antyszczepionkowe nastroje.
Tymczasem, jak się okazuje, zagrożenie, które dziś się lekceważy, może uderzyć ze zdwojoną siłą. Szczepionki skutecznie eliminowały wiele chorób wieku dziecięcego, więc ludzie zapomnieli, jak niebezpieczne mogą one być.