Powiedz, jakiej chcesz Europy. Zgłoś pomysł na zmianę w Polsce lub na całym kontynencie
Unia Europejska, wciąż wydaje się dla wielu z nas pojęciem abstrakcyjnym, a jej decyzje odległe. Tymczasem każdy z nas może zabrać głos i zgłosić swój pomysł na to jaka ta Unia ma być. Kluczową rolę odgrywają tu młodzi.
11.09.2021 09:26
Unia Europejska czy bycie Europejczykiem nie są pojęciami abstrakcyjnymi. To wspólne wartości i wyzwania, z którymi razem łatwiej jest się mierzyć. To także konkretne korzyści wynikające z unijnych praw, odczuwane przez każdego z nas w nawet najbardziej prozaicznych momentach.
"Chcesz zmiany? Spraw, by Twój głos został usłyszany! Młodzi mają do odegrania kluczową rolę w Konferencji na temat przyszłości Europy, bo to także ich przyszłość! Wyraź swoje zdanie i weź udział w konsultacjach młodzieżowych Parlamentu Europejskiego na stronie youthideas.eu/pl"
Bo czy ktokolwiek zastanawia się dziś, jak to możliwe, że w trakcie pobytu w jednym z unijnych państw nasze rachunki za telefon pozostają na takim samym poziomie? Korzystanie przynajmniej z części krajowego transferu danych za darmo jest obecnie standardem.
Nikt też, zamawiając bilet lotniczy czy autobusowy, nie myśli o trudnościach związanych z przekraczaniem granic. Bo najzwyczajniej w świecie ich nie ma.
Wspólnota to wreszcie możliwość studiowania czy podejmowania pracy w dowolnym miejscu na Starym Kontynencie. Polacy mogą bez ograniczeń uczyć się i pracować we wszystkich krajach UE.
Tak w sporym uproszeniu, wygląda dziś Unia. A jak powinna wyglądać jutro? Każdy ma swoje przemyślenia na ten temat. I dziś może je wyrazić. Jego głos zostanie usłyszany!
1300 pomysłów, a licznik nadal bije
Jak wynika z tegorocznego sondażu "Przyszłość Europy", przeprowadzonego na zlecenie Eurobarometru, aż 92 proc. Europejczyków, obywateli wszystkich państw członkowskich, domaga się, aby ich głos był częściej uwzględniany w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości kontynentu.
Dziś ten głos ma szansę zaistnieć podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy, serii otwartych konsultacji na całym kontynencie, także w sieci.
Każdy z nas ma szansę wymieniać się poglądami na temat tego, co Unia robi i co powinna robić. I podzielić się swoimi pomysłami na platformie futureu.europa.eu.
Specjalne miejsce na wyrażenie swojego zdania mają młodzi. To platforma youthideas.eu/pl. Konsultacje z młodzieżą już trwają i zakończą się podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE2021), a więc już 8–9 października. Po tym wydarzeniu najlepsze pomysły trafią do raportu Youth Ideas, który zostanie przedstawiony członkom Konferencji na temat przyszłości Europy i posłom do Parlamentu Europejskiego.
Młodzi Europejczycy zgłosili już blisko 1300 pomysłów. Do najbardziej popularnych (z największą liczbą głosów), które mają szanse zaistnieć podczas EYE2021, należy m.in. zaadaptowanie opuszczonych obiektów, w tym zamkniętych zakładów przemysłowych, na centra produkcji zielonej energii poprzez np. instalację na ich dachach paneli słonecznych.
Młodzi chcą także monitoringu treści w mediach społecznościowych i wyłapywania mowy nienawiści, która uderza w mniejszości. Zachęcają przy tym, by wykorzystać doświadczenia z pierwszych miesięcy pandemii, kiedy to technologie monitorowania treści były używane do automatycznego identyfikowania postów omawiających koronawirusa czy szczepionki.
Apelują też do UE o udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z dyskryminowanych grup mniejszościowych, również finansowej czy w postaci możliwości zamieszkania w innym kraju UE.
Młodzi przypominają wreszcie o kryzysie ekologicznym i zachęcają do wdrażania pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Ich zdaniem inteligentna praca to jeden z bardziej skutecznych sposobów na ograniczenie emisji CO2. "Musimy przestać koncentrować się na tym, co uczyni Europę zamożną, a skupić się na tym, co sprawi, że ludzie będą szczęśliwsi (czystsze powietrze, bardziej elastyczne warunki pracy itp.)" – zachęcają.
A Ty?
Masz pomysł na to, co można byłoby zmienić w twoim najbliższym otoczeniu, w Polsce lub w kraju, do którego chciałbyś wyjechać? Wystarczy, że napiszesz kilka słów na jeden z dziewięciu tematów (m.in. zmiana klimatu i środowisko, zdrowie, transformacja cyfrowa czy migracja) na stronie youthideas.eu/pl i zainteresujesz nim swoich znajomych i przyjaciół.
Im więcej głosów i komentarzy zbierzesz, tym większa szansa, że twój pomysł przebije się do świadomości unijnych decydentów.
Co ważne, nie ma lepszych czy gorszych rozwiązań, wszystkie zgłoszenia są widoczne na stronie w zakładce "Przeszukuj pomysły". Są też oznaczone według tematu i adresatów.
Już wiesz, jakiej chcesz Europy przyszłości? Napisz o tym!