Trwa ładowanie...

"Skończyli się". Z Kijowa płyną złe wiadomości

Piętrzą się kłopoty ukraińskiej armii. Gen. Dmitrij Marczenko przyznał, że Kijów nie może już liczyć na ochotników. - Skończyli się - mówi wojskowy w rozmowie z niemieckimi mediami.

Walki we wschodniej UkrainieWalki we wschodniej UkrainieŹródło: GETTY, fot: Anadolu
d4iuru6
d4iuru6

We wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że armia zwróciła się o zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób do sił zbrojnych.

W kraju trwa teraz gorączkowe szukanie rozwiązania, skąd wziąć dodatkowych żołnierzy. Jak zdradził gen. dywizji Sił Zbrojnych Ukrainy Dmitrij Marczenko Kijów nie może już liczyć na ochotników - skończyli się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec "Wiadomości". Polacy ocenili "19.30"

- W Ukrainie nie ma ochotników gotowych na wstąpienie do armii ukraińskiej. Po prostu się skończyli. Ci, którzy są obecnie mobilizowani, nie chcą stawiać oporu rosyjskiej armii - stwierdził w rozmowie z Deutsche Welle gen. Marczenko.

Skończyli się już ochotnicy do armii ukraińskiej

Pojawiły się już pomysły o mobilizacji osób pozostających poza granicami kraju.

d4iuru6

Według Marczenki na miejsce 100 żołnierzy straconych na froncie zmobilizowanych zostanie zaledwie 20 osób. Wojskowy pozytywnie odnosi się w związku z tym do propozycji obniżenia maksymalnego wieku poboru do wojska z 27 do 25 lat.

Generał krytykuje jednak pomysł "wypełniania dziur na froncie kobietami", podczas gdy wielu mężczyzn ukrywa się za granicą.

Obowiązek wojskowy obejmuje w Ukrainie mężczyzn w wieku 18-60 lat, choć są wyjątki. Wojsko boryka się z coraz większymi brakami osobowymi. Sytuacja spowodowana jest dramatycznym niedoborem żołnierzy do dalszego prowadzenia wojny z Rosją - alarmują media.

d4iuru6

Średnia wieku żołnierza na froncie wynosi ponad 40 lat, a nowych chętnych brakuje. Tysiące mężczyzn w wieku poborowym wyjechały za granicę - często za łapówki.

Tysiące innych "załatwiły sobie" zwolnienie od służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iuru6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4iuru6
Więcej tematów