Poważny problem Kremla. Coraz więcej żołnierzy dezerteruje

W roku 2023, w porównaniu do lat poprzednich, odnotowano znaczny wzrost liczby dezercji z rosyjskich jednostek wojskowych. W 2021 i 2022 roku, w związku z tym zjawiskiem, wszczęto odpowiednio 615 i 1001 postępowań karnych. Jednak w roku ubiegłym liczba takich spraw przekroczyła 5 tysięcy - przekazały w poniedziałek niezależne rosyjskie serwisy Mediazona i Możem Objasnit.

Poważny problem Kremla. Coraz więcej żołnierzy dezerteruje
Poważny problem Kremla. Coraz więcej żołnierzy dezerteruje
Źródło zdjęć: © East News
oprac. KAR

W ostatnich miesiącach, jak przypomniano, doniesienia o wysadzeniu torów kolejowych napływały z różnych regionów Rosji. Mowa tu m.in. o okupowanym Krymie, ale także o obwodach briańskim, riazańskim oraz odległej Buriacji na Syberii.

Według szacunków mediów opozycyjnych, odnotowano co najmniej 10 przypadków podpalenia rozdzielnic na kolei. Sądy wydały 44 wyroki w sprawach karnych dotyczących ataków na komisariaty wojskowe, czyli komendy uzupełnień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Dojdzie do awantury w Sejmie? Polityk PiS odpowiada

Kreml stara się powstrzymać narastające niezadowolenie społeczne poprzez wprowadzanie surowych kar w procesach dotyczących rozprzestrzeniania tzw. fejków na temat rosyjskiej armii. Prawie wszystkie takie postępowania kończą się wyrokami wieloletniego pozbawienia wolności. Na szczęście wiele z nich to wyroki w zawieszeniu - podkreśla Możem Objasnit.

Rosyjscy opozycjoniści oraz obserwatorzy z Zachodu alarmują, że surowe kary wprowadzone w Rosji po inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku, coraz bardziej przypominają represje z czasów stalinowskich. Taki pogląd wyraził np. w marcu 2023 roku Peter Stano, rzecznik szefa dyplomacji UE Josepa Borrella.

W kwietniu 2023 roku sąd w Jekaterynburgu skazał na 19 lat pozbawienia wolności muzyków Romana Nasryjewa i Aleksieja Nurijewa, którzy podpalili siedzibę komisariatu wojskowego.

W grudniu tego samego roku, mieszkaniec miasta Usinsk w republice Komi na północy Rosji został skazany na 12 lat więzienia za spowodowanie pożaru o powierzchni zaledwie 1,5 metra kwadratowego w budynku miejscowego oddziału Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:PAP
rosjawojna w Ukrainiewojsko
Wybrane dla Ciebie