Posłowie dostaną 6 tygodni urlopu. Zwykły Polak tak nie ma

Posłowie w tej kadencji mogą liczyć na długie wakacje. Między 26 lipca a 11 września nie będą musieli pojawić się przy wiejskiej. A to znaczy, że mają aż 6 tygodni urlopu. Oczywiście płatnego.

Posłowie tej kadencji będą mieli w tym roku sześć tygodni wakacji
Posłowie tej kadencji będą mieli w tym roku sześć tygodni wakacji
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Katarzyna Staszko

Ostatnie wakacyjne posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 23, 24, 25 i 26 lipca 2024 r. Kolejne wyznaczono na 11, 12 i 13 września. Tak wynika z terminarza opublikowanego na stronach Sejmu.

Oczywiście, jak podkreśla Kancelaria Sejmu, jeśli tylko będzie taka potrzeba to posiedzenie może zostać zwołane wcześniej. Niemniej 6 tygodni, czyli ponad półtora miesiąca wakacji to coś, o czym większość z nas może tylko pomarzyć. Polacy pracujący na etacie mają, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni urlopu rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS organizuje marsz. "By władzę skończyła koalicja 13 grudnia"

Ponad półtora miesiąca (płatnych) poselskich wakacji

Dziennik "Fakt" ppodkreśla, że posłom formalnie urlop nie przysługuje. W przypadku wspomnianej przerwy pomiędzy posiedzeniami są to po prostu dni, w których nie muszą pojawiać się w Sejmie. W czasie takiej nieobecności będą dostawali pełną pensję.

Gazeta przypomina również wypowiedź obecnego marszałka Sejmu jeszcze z ubiegłego roku. — Widzę, ile czasu marnujemy i nie podoba mi się to — grzmiał Szymon Hołownia na początku kadencji. A tuż przed pierwszym posiedzeniem mówił wprost: "Jesteśmy w sytuacji, w której my dzisiaj ponosimy konsekwencje tego, że Sejm był zamknięty przez prawie kwartał, przez prawie trzy miesiące". Zarzucił Andrzejowi Dudzie, że ten "przetrzymał" Sejm.

Okazuje się, że pomimo tych zapowiedzi, iż posłowie będą musieli dużo pracować, by nadgonić zaniedbania, do których doszło za rządów PiS, również i w tej kadencji wszyscy będą mogli liczyć liczyć na długie wakacje. Nic tylko pozazdrościć.

Źródło: Fakt/Sejm.gov.pl/WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)