Z Sejmu na poligon? MON o możliwych zmianach w prawie
Ministerstwo Obrony Narodowej sprawdza, czy możliwe są zmiany w prawie, które pozwolą posłom wstępować w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomysł ten ma poparcie przy Wiejskiej. - Jeśli tylko obowiązki by na to pozwoliły chętnie wstąpiłbym do jednostki WOT - mówi w rozmowie z "Super Expressem" wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji.
03.10.2024 | aktual.: 03.10.2024 12:02
Zgodnie z prawem nie można łączyć pracy w parlamencie z czynną służbą wojskową, także w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Być może jednak, to się wkrótce zmieni.
- Należy tu dokonać pewnego przeglądu, jeżeli chodzi o legislację w Europie i na świecie, szczególnie w krajach natowskich – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MON zorganizuje szkolenie dla posłów
Zanim jakiekolwiek zmiany zostaną wprowadzone w życie, resort obrony planuje zorganizowanie przeszkolenia wojskowego dla posłów i senatorów.
- W pierwszej kolejności dla członków komisji obrony i służb specjalnych, potem dla wszystkich chętnych. Wiedza i umiejętności praktyczne są tu na wagę złota. Parlamentarzyści powinni mieć tu wiedzę, która pochodzi prosto od wojska – mówił Cezary Tomczyk.
Są już pierwsi chętni?
"SE" zapytał na sejmowych korytarzach, czy znaleźliby się chętni do "przywdziania munduru". Okazuje się, że taki pomysł ma poparcie przy Wiejskiej.
- Jeśli nie byłoby tego zakazu z pewnością zdecydowałbym się co najmniej na dobrowolne przeszkolenie wojskowe, a jeśli obowiązki by pozwoliły to także na członkostwo w najbliższej memu miejscu zamieszkania brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej - zapewnił wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja).
Takie przyszłości nie wykluczył też Zbigniew Bogucki z PiS - Ja z WOT-em jestem niezwykle mocno związany. Jako wojewoda zachodniopomorski przez trzy lata formowania się naszej brygady byłem na wielu przysięgach i szkoleniach. Chętnie bym się zapisał, gdyby była tylko taka prawna możliwość. Mam jednak duże wątpliwości, czy na pewno to da się pogodzić, jeżeli chodzi o kwestie natury formalnej, o kwestię podziału władzy -powiedział w rozmowie z "SE" Bogucki.
Źródło: Super Express/WP