PolskaPosłowie i senatorowie uczcili pamięć Papieża

Posłowie i senatorowie uczcili pamięć Papieża

W osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, Syna Polskiej Ziemi i Papieża Słowianina, głosiciela Ewangelii Jezusa Chrystusa, świat stracił wielki moralny autorytet - głosi akt oddania hołdu pamięci Jana Pawła II przez Sejm i Senat.

Posłowie i senatorowie uczcili pamięć Papieża
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Akt ten odczytał marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów.

Akt oddania hołdu pamięci Jana Pawła II przez Sejm i Senat

"Składamy hołd największemu Autorytetowi naszych czasów. Człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, pryncypialności i otwartości, mądrości i pogody ducha" - głosi akt oddania hołdu pamięci Papieża.

W akcie wspomniano wystąpienie Papieża, wygłoszone w gmachu parlamentu w czerwcu 1999 roku. "Wskazywał nam Papież Polak, jakim zobowiązaniem jest wolność i niepodległość Ojczyzny, na czym polega moralna i odpowiedzialna polityka, tłumaczył, że celem jest dobro człowieka i dobro wspólne, a nie grupowe czy indywidualne korzyści, przestrzegał, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm" - czytamy w akcie.

Podkreślono w nim, że wiek XX przyniósł zagubienie moralne ludzkości, ale "w tym świecie, pełnym niepewności, przemocy i zwątpienia, Jan Paweł II podejmował inicjatywy ułatwiające rozwiązywanie konfliktów społecznych, politycznych i międzynarodowych.

"Był prawdziwie człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i z niezwykłą siłą i pewnością, wskazywał całemu światu i każdej wspólnocie, wszystkim ludziom i każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim" - napisano w akcie hołdu, jaki Papieżowi oddają polscy parlamentarzyści.

"Opuścił nas człowiek niezwykły, Ojciec i Nauczyciel. Został dany światu wtedy właśnie, kiedy był temu światu tak bardzo potrzebny" - głosi akt hołdu.

"Nie ma Go już wśród żywych. Odszedł do lepszego świata, w który tak bardzo wierzył. Dzieło Jego jednak trwa. Dalsza realizacja przesłania Jana Pawła II, Wielkiego Papieża, ciągle przed nami" - podkreślono we wspólnym stanowisku Sejmu i Senatu.

Marszałek Sejmu o Papieżu

Polska opłakuje swego najwybitniejszego Syna. Zjednoczeni przez smutek i ból Polacy czczą pamięć wspaniałego, mądrego człowieka i wybitnego Papieża - powiedział marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

Wielokrotnie w czasie Jego pielgrzymek do Ojczyzny tłumy rodaków prosiły: zostań z nami. On został - przez swoją naukę. Jak długo pozostanie? Od dziś decydujemy my sami - powiedział marszałek Sejmu.

Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu poświęcone pamięci Jana Pawła II będzie miało ograniczone znaczenie, jeżeli nie skłoni wszystkich tu obecnych do głębokiego i szczerego zastanowienia się nad własnym życiem i postępowaniem. Zwłaszcza, że nasze czyny i decyzje mają często istotny wpływ na los wielu ludzi - mówił marszałek.

Zwracając się do posłów i senatorów marszałek Sejmu powiedział, że dopiero dziś widać, jak dalecy jesteśmy od ideału, jak miałkie i bezzsensowne są spory. Podkreślił, że dzisiejsze wspólne posiedzenie sejmu i senatu będzie miało ograniczone znaczenie, jeśli nie skłoni wszystkich obecnych na nim do głębokiego i szczerego zastanowienia się nad życiem i postępowaniem.

Przebieg uroczystości

Na znajdujących się na sali obrad telebimach odtworzono przemówienia Jana Pawła II, które wygłosił w parlamencie 11 czerwca 1999. Jan Paweł II przytoczył wówczas m.in. słowa ze swojej pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 roku: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!.

Obraz

W wystąpieniu w Sejmie Jan Paweł II podkreślał m.in., że wykonywanie władzy politycznej "powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych, czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu".

W uroczystościach wzięli udział między innymi: prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Marek Belka. Przybyli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Episkopatu, organizacji społecznych i związków zawodowych.

Do Sejmu przybyli także b. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, b. marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski, pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki, nuncjusz apostolski w Polsce arybiskup Józef Kowalczyk, prezes IPN Leon Kieres, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan.

W rogu sali plenarnej, na podwyższeniu ustawiono fotel, w którym siedział Papież podczas swojej wizyty w parlamencie 11 czerwca 1999 roku. Fotel przepasany jest czarnym kirem, podobnie jak flaga wisząca w sali obrad.

Posłowie i senatorowie uczcili też pamięć Jana Pawła II chwilą milczenia. Część parlamentarzystów odmówiła modlitwę.

O godz. 13.30 w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży odbędzie się msza święta koncelebrowana przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Piotra Jareckiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)