Poseł Ziobry bez immunitetu. Sejm zdecydował
Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu Marcina Romanowskiego. Wcześniej poseł Suwerennej Polski usłyszał 11 zarzutów, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
12.07.2024 | aktual.: 12.07.2024 15:14
W śledztwie dotyczącym wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa postawiła do tej pory zarzuty 11 osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. przedstawiciel beneficjenta FS, a także byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się funduszem, którego głównym celem jest pomoc ofiarom przestępstw.
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości
Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości wpłynął do sejmu 19 czerwca. Oprócz Romanowskiego wśród podejrzanych są też m.in. byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się Funduszem, którego głównym celem miała być i jest pomoc ofiarom przestępstw.
Postępowanie toczy się między innymi w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników resortu sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości.
Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceministrem sprawiedliwości, a od 2018 r. był także pełnomocnikiem ówczesnego szefa MS Zbigniewa Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości. Romanowski przekonuje, że zarzuty sformułowane wobec niego przez prokuraturę są absurdalne.
Źródło: WP Wiadomości