Trwa ładowanie...
d2o7sjb

Poseł-przestępca dostanie dietę

Poseł lub senator odbywający karę pozbawienia wolności lub aresztowany będzie nadal otrzymywał uposażenie i dietę. Tak będzie dopóki Prezydium Sejmu lub Senatu nie zdecydują o odebraniu mu tych przywilejów.

d2o7sjb
d2o7sjb

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przewidującą, że parlamentarzysta odbywający karę pozbawienia wolności nie miałby prawa do uposażenia i diety, natomiast tymczasowo aresztowany - otrzymywałby połowę uposażenia.

Za odrzuceniem poprawki opowiedziało się 372 posłów, przeciw było 27, a od głosu wstrzymało się 7. Większość bezwzględna konieczna do odrzucenia poprawki Senatu wynosiła 204 głosy.

Odrzucenie senackiej poprawki oznacza, że w znowelizowanej ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora pozostaje wprowadzony tam przez Sejm ogólny zapis, iż "poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności nie wykonuje praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy" - czyli nie może m.in. brać udziału w głosowaniach czy w pracach komisji.

Według Danuty Ciborowskiej (SLD) z Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, przy takim zapisie ustawowym, o odebraniu uposażenia i diety parlamentarzyście, który odbywa karę więzienia lub jest tymczasowo aresztowany decydować będzie Prezydium Sejmu - w przypadku posła lub Prezydium Senatu - w przypadku senatora.

d2o7sjb

Nowelizacja ustawy powstała w związku ze sprawą aresztowanego b. posła SLD Andrzeja Pęczaka. W grudniu Prezydium Sejmu podjęło decyzję o zawieszeniu wypłacania Pęczakowi wynagrodzenia i diet od 1 stycznia 2005 roku. Pęczak w piśmie do marszałka Sejmu prosił o umożliwienie mu wykonywania mandatu, którego nie został pozbawiony.

Uposażenie poselskie wynosi obecnie 9526 zł 90 gr, dieta - 2381 zł 73 gr. Senator otrzymuje natomiast 9249 zł 40 gr uposażenia oraz dietę w wysokości 2312 zł 35 gr).

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora trafi teraz na biurko prezydenta.

d2o7sjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7sjb
Więcej tematów