Trwa ładowanie...

Poseł PiS chce, by przetarg ws. Caracali zbadało CBA

• Michał Dworczyk z PiS zapowiedział złożenie wniosku do CBA
• Poseł chce, by Centralne Biuro Antykorupcyjne zweryfikowało procedurę przetargową ws. śmigłowców Caracal
• Aleksander Kwaśniewski powiedział, że zakup Caracali miał zrekompensować Francji odstąpienie przez nią od sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral

Share
Poseł PiS chce, by przetarg ws. Caracali zbadało CBAŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d3hh945

PiS chce, by Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało przetarg w sprawie śmigłowców Caracal. Złożenie wniosku do CBA zapowiedział w TVP Info poseł Michał Dworczyk.

Wczoraj w Radiu Zet były prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że transakcji dokonano w ramach zadośćuczynienia dla Francji po odstąpieniu przez nią od sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral. Michał Dworczyk mówi, że sprawę powinno zbadać CBA i zapowiedział, że złoży wniosek do Biura.

- Jeżeli poważny polityk (...) mówi, że przetarg był de facto ustawiony, (...) jest to na tyle poważna przesłanka, aby Centralne Biuro Antykorupcyjne zweryfikowało przebieg całej procedury przetargowej - podkreślał poseł Dworczyk.

d3hh945

Platforma Obywatelska zapowiedziała natomiast złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z tytułu niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Skarbu Państwa w związku z zakończeniem przetargu na Caracale.

- Dziś (...) składamy zawiadomienie do prokuratury, które oparte jest o artykuły Kodeksu karnego; stanowią one o możliwości popełnienia przestępstwa z tytułu niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Skarbu Państwa i na szkodę podmiotów, które są własnością Skarbu Państwa - poinformował poseł PO Andrzej Halicki podczas konferencji prasowej.

Zdaniem Halickiego sposób i charakter negocjacji zakupu helikopterów dla polskiej armii pozostawiał wiele do życzenia. - Samo zerwanie negocjacji oznacza obniżenie poziomu bezpieczeństwa, niespełnienie oczekiwań wojska oraz niemożliwość realizacji zadań, które związane są z ratownictwem i innymi elementami, które miały spełniać śmigłowce zamawiane przez Wojsko Polskie - podkreślił poseł.

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters, producentem Caracali, ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup tych śmigłowców. Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że niebawem zaczną się rozmowy, w efekcie których jeszcze w tym roku siłom specjalnym zostaną dostarczone pierwsze śmigłowce Black Hawk, produkowane w PZL Mielec - zakłady te jako własność korporacji Sikorsky należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

Kontrakt na Caracale miał opiewać na 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość oferowanego offsetu. Francuskie konsorcjum Airbus Helicopters ze śmigłowcami Caracal zostało wskazane przez poprzednią ekipę rządzącą. Ówczesne kierownictwo MON w kwietniu ubiegłego roku poinformował o, że chce kupić od Francuzów 50 wielozadaniowych śmigłowców.

d3hh945
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hh945
Więcej tematów