Trwa ładowanie...
d3jsuak

Poseł Krzysztof Truskolaski zareagował na hejt. Internauta dostał wyrok

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zapadł wyrok w sprawie 32-letniego Tomasza T. Mężczyzna w internecie w wulgarny sposób groził podlaskiemu posłowi Krzysztofowi Truskolaskiemu z klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.
Share
Krzysztof Truskolaski, poseł klubu PO-KO
Krzysztof Truskolaski, poseł klubu PO-KOŹródło: PAP, Fot: Artur Reszko
d3jsuak

Sąd rejonowy w czwartek skazał Tomasza T. na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 5 tys. zł grzywny - informuje portal poranny.pl. Wyrok nie jest prawomocny.

Chodziło o groźby, jakie zamieścił skazany w mediach społecznościowych w październiku ubiegłego roku, po konferencji prasowej posła Krzysztofa Truskolaskiego. Ówczesny poseł Nowoczesnej poparł wtedy rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wzywającą pięć krajów, w tym Polskę, do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa.

Tomasz T. napisał wówczas do posła w prywatnej wiadomości na Facebooku : "Będziesz kur... wisiał za podpier... własnego kraju już niedługo. Zobaczysz".

d3jsuak

"Bezpodstawna agresja"

- Krytyka działalności osób publicznych ma pewne granice. Może być dobitna, ostra, ale tylko wtedy, kiedy jest rzeczowa, podjęta w celu ochrony społecznie uzasadnionego interesu. Prawo do krytyki nie może być niewykorzystywane w taki sposób, żeby naruszało dobre imię i cześć krytykowanego. Nie sposób mówić o ochronie prawa do krytyki, gdy proporcje nie zostały zachowane, a krytyka przybiera formę bezpodstawnej agresji, niszcząc standardy w debacie publicznej - powiedziała sędzia Alina Dryl, uzasadniając orzeczenie.

Tomasza T. nie było w czwartek w sądzie. Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, ale teraz pracuje w Holandii. Prokuraturze tłumaczył się w czasie śledztwa, że "nie miał zamiaru zrealizować tego, co napisał, a jedynie dać Truskolaskiemu do zrozumienia, co kiedyś robili z takimi osobami, że kiedyś zdrajców wieszano".

"Niech to będzie przestroga"

Obrona wnosiła o uniewinnienie Tomasza T. Adwokat mężczyzny podkreślała, że nie zna on Truskolaskiego i przebywa z dala od Białegostoku, a więc poseł nie powinien się go obawiać.

d3jsuak

Sędzia Alina Dryl stwierdziła jednak, że w przypadku takiego przestępstwa jak groźby karalne, nie ma znaczenia, czy grożący i ten, któremu grozi, znają się. Ważny jest skutek, a więc uzasadniona obawa pokrzywdzonego, że groźba zostanie spełniona.

- W życiu publicznym nie ma miejsca na hejt, nie ma miejsca na mowę nienawiści, nie ma miejsca na groźby. Ta sprawa pokazuje, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Niech ta sprawa będzie przestrogą przez formułowaniem takich wpisów - powiedział Krzysztof Truskolaski po ogłoszeniu wyroku.

Źródło: poranny.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jsuak
d3jsuak

Podziel się opinią

Share
d3jsuak
d3jsuak
Więcej tematów