Palestyńczycy - 60 lat walk
Od czasu powstania Izraela w 1948 roku, a później wojny sześciodniowej w 1967 roku Palestyńczycy żyją w rozproszeniu. Bezskutecznie walczą o utworzenie własnego państwa. Według ONZ tylko w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu zarejestrowanych jest prawie dwa miliony uchodźców. Ogólnie na Bliskim Wschodzie mieszka ich około pięć mln – najwięcej w Jordanii, Syrii i Libanie.
Często od pokoleń żyją w obozach - bez większych szans na zmianę swojego losu. W Libanie uchodźcy nie mogą np. podejmować niektórych profesji. Mają też ograniczony dostęp do krajowej opieki medycznej i edukacji. Sytuację palestyńskich uchodźców reguluje Rezolucję nr 194 przegłosowana przez ONZ już w 1948 roku. Wzywa ona do umożliwienia powrotu uchodźcom wojennym oraz nakazuje wypłacenie odszkodowań. W rzeczywistości jej postanowienia nie są wypełniane.
Na zdjęciu: Palestynka na ruinach obozu dla uchodźców na południu Libanu. Kilka miesięcy po walkach libańskiej armii z islamistami do zniszczonych domów wracają ludzie.