Spór o sześciolatki w szkołach
Decyzja, jaką jest przymus pójścia do szkoły w wieku sześciu lat dzieci wciąż budzi duże wątpliwości. Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.
W tej sprawie miały miejsce dwa podejścia do referendum - obywatelski wniosek, złożony przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców Karoliny i Tomasza Elbanowskich, upadł w listopadzie ub.r. Drugi wniosek PiS upadł w marcu tego roku. Jak jednak wynika z opublikowanego w maju tego roku badania Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium, 87 proc. rodziców, którzy posłali swoje dzieci w wieku sześciu lat do szkoły, zauważyło u nich pozytywne zmiany. 79 proc. rodziców ponownie podjęło by decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu nauki przez ich dzieci. W badaniu pytano także o to czy dzieci miały jakiekolwiek problemy z adaptacją do nowej sytuacji. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 20,9 proc. rodziców.
W sierpniu ubiegłego roku sejm zdecydował, że w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki z pierwszej połowy 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r.
(neska, js)
Na podstawie: PAP, "Dziennik-Gazeta Prawna", "Gazeta Polska", Wikipedia.