Trwa ładowanie...

Porażający raport z Hiszpanii. W tle dramat dzieci

Szacuje się, że od roku 1940 w Hiszpanii ponad 200 tys. nieletnich doświadczyło wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych rzymskokatolickich. Tak wynika z raportu przygotowanego przez niezależną komisję.

Ksiądz błogosławi posąg św. Blasa w kościele św. Mikołaja w północnej HiszpaniiKsiądz błogosławi posąg św. Blasa w kościele św. Mikołaja w północnej HiszpaniiŹródło: East News, fot: Alvaro Barrientos
di9vwhy
di9vwhy

Jak przekazuje BBC News, badanie przeprowadzone wśród ponad 8 tys. osób ujawniło, że 0,6 procent dorosłej populacji Hiszpanii, która liczy około 39 milionów osób, przyznało, że była ofiarą wykorzystywania seksualnego przez duchownych w dzieciństwie.

- Ten odsetek wzrasta do 1,13 procent, co stanowi ponad 400 000 osób, jeśli uwzględnić przypadki molestowania ze strony osób świeckich - poinformował Angel Gabilondo, rzecznik praw obywatelskich Hiszpanii na konferencji prasowej, na której przedstawiano wnioski z raportu.

Te doniesienia są kolejnymi z serii skandali ws. wykorzystywania seksualnego w Kościele rzymskokatolickim na całym świecie, często z udziałem dzieci.

di9vwhy

- Niestety przez wiele lat istniała tendencja do zaprzeczania nadużyciom lub próby ukrycia, lub ochronienia sprawców - powiedział Gabilondo, były minister edukacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemcy mają dość. Więcej deportacji i patroli przy granicy z Polską

Raport krytykuje stanowisko Kościoła katolickiego, nazywając jego reakcję na przypadki wykorzystywania dzieci przez duchownych jako "niewystarczającą" i zaleca utworzenie państwowego funduszu na wypłatę odszkodowań ofiarom.

di9vwhy

W przeddzień publikacji raportu Konferencja Episkopatu Hiszpanii ogłosiła, że w poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne spotkanie w celu omówienia wyników badania.

Niemieckie, francuskie czy irlandzkie dzieci też były wykorzystywane

W 2021 roku niezależna komisja w sąsiedniej Francji stwierdziła, że ​​od 1950 roku około 216 000 dzieci – głównie chłopców – padło ofiarą wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

W Niemczech wykryto 3677 przypadków przemocy w latach 1946–2014, zaś w Irlandii ponad 14 500 osób otrzymało odszkodowania w ramach rządowego programu dla osób, które doświadczyły przemocy w ośrodkach dla nieletnich prowadzonych przez Kościół katolicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di9vwhy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di9vwhy
Więcej tematów