Poniedziałek Wielkanocny. Co to za święto? Szczególe obchody w polskiej tradycji
Poniedziałek Wielkanocny, znany również jako Lany Poniedziałek i Śmigus-dyngus to ważne święto, obchodzone dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy i nauki. Skąd wywodzi się jego tradycja?
Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w tym dniu celebrowany jest Śmigus-dyngus, czyli zwyczaj polewania się wodą. To także czas wspólnych spotkań, a dla katolików okres rozważań i radości ze zmartwychwstania Chrystusa.
Lany Poniedziałek. Co to za święto? Przedchrześcijańska geneza
Zwyczaj polewania się wodą, nazywany Śmigusem ma korzenie pogańskie i jest związany z jarym świętem - uroczystością obchodzoną na przełomie zimy i wiosny, w czasie której ówczesne ludy żegnały chłody i ciemność, celebrując rozpoczęcie nowego cyklu życia w przyrodzie. Przejęty przez chrześcijan zyskał nowe znaczenie. Woda stała się symbolem oczyszczenia, natomiast samo polewanie się nią miało być pamiątką po rozpędzaniu tłumów, które gromadziły się po zmartwychwstaniu Chrystusa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dyngus w dawnych czasach był natomiast datkiem, jaki gospodynie przekazywały mężczyznom odwiedzającym domy i składającym życzenia w Poniedziałek Wielkanocny. W zamian za nie otrzymywali oni pieczywo, jajka oraz wędlinę.
Śmigus-dyngus obecnie
Jeszcze do XVII wieku święta wielkanocne obchodzono przez trzy dni, z których w trakcie dwóch był świętowany Śmigus-dyngus. Dawniej w Poniedziałek Wielkanocny na wsiach kultywowano również zwyczaj święcenia pól przez gospodarzy. Tereny te następnie objeżdżano w konnej procesji. Obecnie Lany Poniedziałek jest dniem, który wiele osób obchodzi przez oblewanie się wodą. Zwyczaj ten jest praktykowany przede wszystkim w Polsce oraz sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w niektórych regionach, w których mieszka Polonia.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.