Lany Poniedziałek i inne zwyczaje. Co to za dzień?

Lany poniedziałek, Śmigus Dyngus, polewajka. Już dziś tradycyjnie oblewamy się wodą. Podpowiadamy, skąd pochodzi niecodzienny zwyczaj.

Wielkanoc 2021. Święta inne niż wszystkie
Wielkanoc 2021. Święta inne niż wszystkie
Źródło zdjęć: © Getty Images | The Washington Post

Lany Poniedziałek. Co to za dzień?

Lany Poniedziałek jest bardzo popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami. Z czasem oblewanie wodą, w niektórych przypadkach, stało się również do tego stopnia niebezpieczne, że służby porządkowe i prawnicy zaczęli interpretować to jako zakłócanie spokoju.

Lany poniedziałek należy traktować jak dobrą zabawę w gronie najbliższych osób. Okazuje się bowiem, że oblewanie tych, którzy sobie tego nie życzą, traktowane jest jako chuligański wybryk, za co można ponieść surowe konsekwencje.

Policjanci przypominają, że wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu, mandat karny może wynieść nawet do 500 złotych.

W przeszłości Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Woda symbolizowała wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)