Trwa ładowanie...

Ponad połowa Polaków chętna na trzecią dawkę. Wyborcy Konfederacji najmniej

Pracownia United Surveys przygotowała "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM sondaż dotyczący szczepień. Wynika z niego m.in., że ponad połowa Polaków chce zaszczepić się trzecią dawką. Widać też spore grono przeciwników szczepień, szczególnie wśród wyborców Konfederacji.

Share
Ponad połowa Polaków chce przyjąć trzecią dawkę szczepionki
Ponad połowa Polaków chce przyjąć trzecią dawkę szczepionkiŹródło: UM Wrocław, fot: Tomasz Holod
djp3rvc

W sondażu zapytano, jak bardzo Polacy zgadzają się ze stwierdzeniem: "Jeżeli tylko będzie to możliwe, zaszczepię się trzecią dawką szczepionki na koronawirusa". Zdecydowanie zgodziło się 50,2 proc. badanych. "Raczej tak" odpowiedziało 12,4 proc. ankietowanych.

Co piąty respondent nie chce się szczepić

12,8 proc. respondentów stwierdziło, że "raczej nie" chce się zaszczepić trzecią dawką, a zdecydowanie nie zgodziło się 21,5 proc. ankietowanych. 3,3 proc. nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z badania wynika, że zdecydowanie nie chce się szczepić co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta.

Z badania wynika, że największymi zwolennikami przyjęcia trzeciej dawki szczepionki są starsi Polacy. W grupie wiekowej 60-69 lat to aż 83 proc. respondentów. Chętnych wśród młodych jest znacznie mniej. W grupie 18-29 lat to zaledwie 33 proc.

djp3rvc

Zobacz także: Służba wojskowa. Propozycja Kaczyńskiego podoba się generałowi

Konfederacja najbardziej sceptyczna

Chęć do szczepień wzrasta też wraz z wykształceniem. Wśród osób o wykształceniu podstawowym chce się szczepić 51 proc. ankietowanych, a wśród osób z wyższym wykształceniem to 75 proc. badanych.

Zbadano też chęć do szczepień na podstawie preferencji wyborczych. Najwięcej chętnych jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (81 proc.), następnie Lewicy (77 proc.), PSL-u (68 proc.), PiS-u (64 proc.). Najbardziej sceptycznie nastawieni do szczepień są wyborcy Konfederacji. Trzeciej dawce szczepionki zdecydowanie sprzeciwia się aż ok. 75 proc. wyborców tej partii.

djp3rvc

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
djp3rvc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djp3rvc
djp3rvc
Więcej tematów