Trwa ładowanie...

Ponad 2 tys. interwencji strażaków w związku z burzami

• Wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 170 budynkach
• Najwięcej zniszczeń odnotowano w Łódzkiem, na Opolszczyźnie i Mazowszu
• IMGW wydał ostrzeżenia 2. stopnia

Share
Ponad 2 tys. interwencji strażaków w związku z burzamiŹródło: PAP
dztxcy2

Ponad 2 tys. razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatnich dwóch dni do usuwania skutków burz, nawałnic i silnego wiatru - wynika z najnowszych danych straży pożarnej.

Najwięcej pracy strażacy mieli w woj. mazowieckim, łódzkim oraz warmińsko-mazurskim, gdzie wichury połamały setki drzew oraz zerwały lub uszkodziły 170 dachów. Rannych zostało czterech strażaków - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Tylko na Mazowszu strażacy wyjeżdżali do zgłoszeń ponad 400 razy. Najczęściej usuwali z dróg powalone drzewa, wypompowywali wodę z piwnic i zabezpieczali zerwane dachy.

dztxcy2

Na śląsku po nocnych ulewach wciąż ponad tysiąc odbiorców bez prądu. Jak podał rzecznik Tauron Dystrybucja Łukasz Zimnoch najwięcej domów bez prądu jest w gminie Rudziniec k. Gliwic.

Wczesnym rankiem - jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach - łącznie odbiorców bez dostępu do prądu było ponad 2 tys. Zimnoch powiedział jednak, że od rana trwają już prace i większość awarii powinna zostać usunięta jeszcze w środę.

Wciąż najwięcej odciętych od prądu odbiorców jest w gminie Rudziniec k. Gliwic (ok. 400).

Służby kryzysowe wojewody śląskiego podały ponadto, że w związku z nocnymi silnymi opadami deszczu i silnym wiatrem Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 120 zdarzeń. Najwięcej było ich w Siemianowicach Śląskich (16), Chorzowie (12), Katowicach (11) i Dąbrowie Górniczej (11).

dztxcy2

Po ulewach wezbrały rzeki w woj. śląskim. Wczesnym rankiem niektóre przekroczyły stan alarmowy (Brynica w Sosnowcu) lub przekroczyły stan ostrzegawczy (Kłodnica w Gliwicach i Gostynia w Bojszowach). Wody mają jednak tendencje opadające - podały służby.

Jak wynika z raportu służb, gwałtowne wzrosty stanów wód na terenie woj. śląskiego mogą wystąpić również w środę.

W dalszym ciągu obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na Mazowszu, w łódzkiem, na Śląsku i na Suwalszczyźnie.

dztxcy2

IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne. Dotyczą one możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych w rzekach województw śląskiego i łódzkiego.

Problemy w Warszawie

Od rana w środę strażacy w Warszawie interweniowali ponad 150 razy. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, garaży oraz ulic głównie na Ursynowie, w Wawrze oraz Rembertowie. Utrudnienia występują m.in. na ulicach: Diamentowej, Teligi, Śródziemnomorskiej.

- Strażacy wypompowali wodę z Centrum Onkologii oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Nie miało to wpływu na funkcjonowanie tych placówek - powiedział Nikodem Kiełbowicz z warszawskiej straży pożarnej.

dztxcy2

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi utrudnienia występują także na trasie S2. Zablokowane są zjazdy z S79 na S2 w kierunku ul. Puławskiej oraz zjazd z S2 na S79 w kierunku lotniska Chopina.

Rano woda zalała dwie stacje metra: Ursynów oraz Stokłosy. Uruchomiona została autobusowa linia zastępcza kursująca na trasie od stacji metra Wilanowska do stacji Kabaty. Utrudnienia w metrze zakończyły się przed godziną 8.

dztxcy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dztxcy2
dztxcy2
Więcej tematów