Pakistan - 1,95 mld dol.
Pakistan stał się jednym z największych odbiorców pomocy wojskowej USA po zamachach 11 września 2001 r. i ogłoszeniu przez ekipę George'a Busha "globalnej wojny z terroryzmem". Graniczące z Afganistanem państwo stało się kluczowym sojusznikiem w walce z talibami i Al-Kaidą.
Szacuje się, że od tamtej pory Islamabad otrzymał co najmniej kilkanaście miliardów dolarów wsparcia militarnego. Podobnie jak w przypadku Afganistanu, największa część pieniędzy pochodzi z budżetu operacyjnego Departamentu Obrony. Duży procent tej kwoty trafiła do amerykańskich kontraktorów i koncernów zbrojeniowych. Z drugiej strony, pokaźne sumy - teoretycznie przeznaczone dla wojska - pakistańskie władze wykorzystywały do... łatania dziury budżetowej.
Niemniej jednak, po zakończeniu zasadniczej części misji afgańskiej Amerykanie rozważają znaczne ograniczenie wsparcia płynącego co roku do Pakistanu. Amerykanie argumentują to faktem, że dziś główne zagrożenie czai się na Bliskim Wschodzie, gdzie szaleje ISIS, więc do tego regionu należy skierować główny strumień finansowej pomocy. Pakistańscy politycy i wojskowi ostrzegają jednak, że bez potężnego zastrzyku gotówki z Waszyngtonu nie będą w stanie prowadzić skutecznej wojny przeciwko talibom na pograniczu afgańskim ani zwalczać innych zagrożeń związanych z islamskich ekstremizmem.
Na zdjęciu: defilada w Pakistanie.