Południe Polski drży przed wielką wodą

W kilku województwach na południu Polski wciąż obowiązują alarmy powodziowe i pogotowia przeciwpowodziowe, stany alarmowe i przeciwpowodziowe przekroczone są w kilkudziesięciu miejscach. W regionach zagrożonych powodziami i podtopieniami strażacy interweniowali setki razy.

Obraz
Źródło zdjęć: © PAP

Powoli stabilizuje się sytuacja w powiecie ropczycko-sędziszowskim i samych Ropczycach (Podkarpackie), gdzie w czwartek na skutek intensywnych opadów deszczu wylała lokalna rzeka Wielopolka. Zalała i podtopiła około 400 domów. Ewakuowano ok. 600 mieszkańców. Jest też jedna ofiara śmiertelna - mężczyzna w średnim wieku, mieszkaniec wsi Brzeziny. Jego ciało znaleziono na brzegu.

Do Ropczyc udał się szef MSWiA Grzegorz Schetyna a także wiceszef rezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

Po nocnych opadach deszczu na Dolnym Śląsku alarmy powodziowe wciąż obowiązuje w 9 miejscach: we Wrocławiu i Jeleniej Górze oraz gminach: Marcinowice, Stare Bogaczowice, Świdnica, Kłodzko, Zagrodno, Nowa Ruda i powiecie kłodzkim. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w 16 miejscowościach.

Alarm powodziowy wprowadzono we Wrocławiu z powodu kontrolowanego zalania jednej z wrocławskich ulic i gospodarstwa rolnego znajdującego się na uboczu miasta. Od czwartku trwa bowiem spuszczanie wody ze zbiornika retencyjnego w Mietkowie k. Wrocławia.

Jak poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa, w ciągu ostatniej doby strażacy na Dolnym Śląsku do interwencji związanych z podtopieniami wyjeżdżali 257 razy. Synoptycy zapowiadają kolejne dni intensywnych opadów.

Blisko 300 razy interweniowała minionej doby straż pożarna w województwie śląskim. W efekcie intensywnych opadów deszczu po stronie czeskiej w nocy do regionu dotarła fala kulminacyjna na Odrze, której poziom przekroczył stan alarmowy na wodowskazie Chałupki oraz stany ostrzegawcze na wodowskazach w Krzyżanowicach i Raciborzu - Miedoni. Obecnie sytuacja stabilizuje się, obserwuje się lekkie spadki stanów wód po stronie czeskiej.

Nadal obowiązuje ogłoszone w czwartek przez wojewodę śląskiego pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: cieszyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, gliwickiego, bielskiego i rybnickiego oraz na terenie miast na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Gliwice i Rybnik. Burmistrz Sośnicowic odwołał już natomiast ogłoszone w swojej gminie pogotowie przeciwpowodziowe.

W powiecie częstochowskim w gminie Kruszyna na drodze krajowej nr 1 w miejscowości Widzów w kierunku Warszawy z powodu osunięcia skarpy zatarasowany został rów melioracyjny. Rozpoczęto już naprawę drogi i likwidację osuwiska, wprowadzając tymczasową organizację ruchu.

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego poinformowało, że najwięcej pracy mieli strażacy w Czechowicach-Dziedzicach. Tam woda wdzierała się do szybu kopalni Silesia. Ratownicy wzmogli wypompowywanie wody z zagrożonego rejonu, a także z sąsiadującego osiedla górniczego. Trzy ciężkie pompy ssąco-tłoczące działają także na zalanej czechowickiej stacji PKP. Według relacji przedstawicieli straży pożarnej w piątek akcja się zakończy, a ten ruchliwy węzeł kolejowy zostanie udrożniony.

Na Opolszczyźnie alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w czterech gminach województwa: Głuchołazach, Nysie, Głogówku i Prudniku. Stany alarmowe są przekroczone w Branicach na granicznej Opawie, gdzie rzeka przez noc przybrała 30 cm, w Racławicach Śląskich na Osobłodze, w Skorogoszczy na Nysie Kłodzkiej, oraz w Karłowicach na Stobrawie. Poziom wód Odry przekracza stany ostrzegawcze w Krapkowicach, ujściu Nysy Kłodzkiej i w Brzegu.

W Małopolsce alarmy powodziowe obowiązują tylko w dwóch gminach: Brzeszcze i Czchów. Według informacji biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego sytuacja jest opanowana.

W Sandomierzu (Świętokrzyskie) i kilku gminach powiatu nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom wody w Wiśle przekracza stany ostrzegawcze w Sandomierzu i Zawichoście. Spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody, ale tylko o kilkanaście centymetrów. - Woda raczej nie osiągnie poziomu alarmowego, a od soboty powinna zacząć opadać - poinformował specjalista ds. zarządzania kryzysowego starosty sandomierskiego Remigiusz Łukawski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wzrostami wody, które wystąpić mogą w piątek i w nocy z piątku na sobotę, w województwach podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim.

IMGW zapowiada również silne burze z gradem w województwie >podkarpackim.

Wybrane dla Ciebie

Zakazali mieszkańcom oglądać telewizję. Utrudnienia w związku filmem
Zakazali mieszkańcom oglądać telewizję. Utrudnienia w związku filmem
Przerywana akcja CBŚP. Jest oświadczenie policji ws. reportażu
Przerywana akcja CBŚP. Jest oświadczenie policji ws. reportażu
Szczyt pokojowy w Egipcie. Media: trzech katarskich dyplomatów zginęło
Szczyt pokojowy w Egipcie. Media: trzech katarskich dyplomatów zginęło
Niemcy miały współpracować z armią Putina. "Było zalecenie polityczne"
Niemcy miały współpracować z armią Putina. "Było zalecenie polityczne"
Walki i ofiary na granicy Pakistanu z Afganistanem. Padają oskarżenia
Walki i ofiary na granicy Pakistanu z Afganistanem. Padają oskarżenia
Pół miliona Izraelczyków dziękuje Trumpowi. "To koniec koszmaru"
Pół miliona Izraelczyków dziękuje Trumpowi. "To koniec koszmaru"
Czechy: Przyszły minister miał publikować rasistowskie wpisy
Czechy: Przyszły minister miał publikować rasistowskie wpisy
Małgorzata Manowska po raz trzeci odrzuca wniosek ws. Trybunału Stanu
Małgorzata Manowska po raz trzeci odrzuca wniosek ws. Trybunału Stanu
Shutdown w USA trwa. Trump obiecuje jednej grupie pensje
Shutdown w USA trwa. Trump obiecuje jednej grupie pensje
Polska wołowina na Malediwach? Nowy kierunek eksportu
Polska wołowina na Malediwach? Nowy kierunek eksportu
Intensywne ulewy na Florydzie. Auta pod wodą
Intensywne ulewy na Florydzie. Auta pod wodą
Dziennikarz poszedł do parku dzień po otwarciu. Pokazał jak wygląda
Dziennikarz poszedł do parku dzień po otwarciu. Pokazał jak wygląda