Trwa ładowanie...
d3cdtis

Polsko-ukraińskie ochłodzenie. Wizyta Dudy zagrożona?

– Będę się zastanawiał, czy rekomendować prezydentowi RP wizytę na Ukrainie – powiedział w czwartek Witold Waszczykowski na antenie TVP1. To reakcja na ostatnie tarcia dyplomatyczne na linii Warszawa-Kijów. Szef dyplomacji zapowiedział, że Polska pracuje nad procedurami, które uniemożliwią wjazd do naszego kraju „ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski zastanawia się, czy rekomendować prezydentowi Andrzejowi Dudzie wizytę na Ukrainie
Witold Waszczykowski zastanawia się, czy rekomendować prezydentowi Andrzejowi Dudzie wizytę na Ukrainie (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3cdtis

Witold Waszczykowski, pytany o relacje Polski z Ukrainą, stwierdził, że oba kraje "mają inną koncepcję pojednania". – Mamy świadomość, jak ważna jest dla nas Ukraina ze względów geopolitycznych, ale Ukraińcy uważają, że w takim razie kwestie, jakie nas dzielą, szczególnie historyczne, powinny zejść na drugi, trzeci plan – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Najsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego

W ostatnich tygodniach Polska doświadczyła ze strony ukraińskiej kilku afrontów – cofnięto m. in. zgodę na ekshumacji szczątków polskich wojskowych zamordowanych przez Rosjan na terytorium obecnej Ukrainy. „Źle potraktowana” przez stronę ukraińską była zdaniem Waszczykowskiego też wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego. Z kolei były prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, goszcząc w Polsce zrównał w wypowiedzi dla jednego z mediów działalność UPA i AK, a Stepana Banderę – z Józefem Piłsudskim. – Tu nie ma symetrii – ocenił szef MSZ.

d3cdtis

Zgrzyt na linii Warszawa-Kijów

Zapytany, czy w tej sytuacji do skutku powinna dojść planowana na grudzień wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie odpowiedział, że „będzie się zastanawiał, czy rekomendować prezydentowi wizytę”. O ochłodzeniu stosunków między Warszawą a Kijowem może świadczyć również deklaracja Waszczykowskiego o uruchomieniu procedur, które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski.

Ukraińcy wjadą do Polski bez wiz

– Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą. Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji; do kontynuowania renowacji miejsc kultu polskiego – dodał.

Źródło: TVP

d3cdtis

Podziel się opinią

Share
d3cdtis
d3cdtis
Więcej tematów