Polsko-Niemieckie Pojednanie ma nowego szefa
Wojewoda dolnośląski Witold Krochmal (PAP/Adam Hawałej)
Szef Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Bartosz Jałowiecki został odwołany - poinformował w czwartek Mateusz Chachaj, rzecznik Fundacji. Nominację na przewodniczącego zarządu Fundacji otrzymał Witold Krochmal, wojewoda dolnośląski.
Pod odwołaniem Jałowieckiego podpisał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Krzysztof Łaszkiewicz. W biurze prasowym wojewody nie potrafiono powiedzieć od kiedy Krochmal zacznie urzędować.
W piątek zakończyła pracę komisja badająca przyczyny strat poniesionych przy przekazywaniu pieniędzy na odszkodowania dla robotników przymusowych w III Rzeszy. Kierował nią wicepremier Janusz Steinhoff. Komisja ustaliła, że winę za straty ponoszą obie fundacje - polska i niemiecka.
Zdaniem Jałowieckiego to niemiecka fundacja nie dotrzymała umowy partnerskiej dotyczącej zamiany pieniędzy na odszkodowania. Po odwołaniu były szef wydał jedynie oświadczenie, w którym wyraża m.in. wdzięczność premierowi Jerzemu Buzkowi za to, że w trudnych momentach w trakcie negocjacji, podtrzymywał negocjatorów na duchu i nie pozwolił utracić wiary w pozytywne rozwiązanie pojawiających się problemów.
W wyniku przeliczania przez Niemców na wypłatę odszkodowań marek na złotówki po niekorzystnym kursie, byli polscy przymusowi robotnicy stracili dotąd ponad 50 mln zł.
46-letni Witold Krochmal w latach 1990-1994 był burmistrzem miasta i gminy Wołów w byłym woj. wrocławskim. Przewodniczył Stowarzyszeniu Wójtów i Burmistrzów Województwa Wrocławskiego. Od 1994 do 1998 roku pracował w zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Wcześniej, w latach 1992-1994, był członkiem delegacji polskiej do Rady Gminy i Regionów Europy w Strasburgu.
W 1998 roku został wojewodą wrocławskim, natomiast od stycznia 1999 roku jest wojewodą dolnośląskim.
Krochmal uczestniczył w posiedzeniach Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Przygranicznej i Regionalnej. W czerwcu 2001 został wybrany na stanowisko przewodniczącego polskiej części Komitetu ds. współpracy przygranicznej. Reprezentuje polski rząd w radzie Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. (reb)