PolskaPolsko-niemieckie konsultacje w Warszawie. Kopacz odczytała przemówienie Bartoszewskiego

Polsko-niemieckie konsultacje w Warszawie. Kopacz odczytała przemówienie Bartoszewskiego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przebywająca w Warszawie w związku z polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, a także premier Ewa Kopacz wpisały się do księgi kondolencyjnej wystawionej w kancelarii premiera w gabinecie prof. Władysława Bartoszewskiego. Premier Kopacz odczytała również przemówienie, zmarłego w miniony piątek, Bartoszewskiego.

Polsko-niemieckie konsultacje w Warszawie. Kopacz odczytała przemówienie Bartoszewskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

27.04.2015 | aktual.: 27.04.2015 14:50

Na początku poniedziałkowej sesji plenarnej premier Kopacz odczytała przemówienie, które pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski przygotował na polsko-niemieckie konsultacje.

Ostatnie przemówienie prof. Bartoszewskiego

Jak podkreślił w przemówieniu, o "Polakach mawia się, nie bez pewnej racji, że lubią obchodzić rocznice klęsk i tragedii narodowych". Zwrócił uwagę, że przyszły rok - 2016 rok - przynosi rocznicę pozytywną - jubileusz 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. "Przez te wszystkie lata kształtowała się infrastruktura relacji polsko-niemieckich. Wiele projektów by nie powstało, gdyby nie determinacja elit politycznych, czy innych podmiotów życia społecznego, gospodarczego, czy kulturalnego" - ocenił Bartoszewski.

Podkreślił też, że bardzo sobie ceni swój udział w tym dziele jako dwukrotny minister spraw zagranicznych Polski i parlamentarzysta. "Minione lata potwierdziły, że zwłaszcza Polacy i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na grzech zaniechania i budując relacje na poziomie europejskim i wielostronnym muszą stale uwzględniać podstawowe racje naszych stosunków bilateralnych" - napisał.

Według niego również, "w ostatnich latach coraz częściej mówimy o polsko-niemieckiej wspólnocie interesów". "Wspólnota interesów nie jest dana raz na zawsze - jest strukturą ruchomą, wymaga naszego stałego wysiłku i uwagi, a więc trzeba ją definiować i wypełniać na nowo" - przekonywał Bartoszewski.

Jego zdaniem, wspólnota interesów wyraża się jednak w tym, że "nawet najostrzejsze spory nie godzą w fundamenty współpracy". "Dlatego właśnie musimy pamiętać, że dwustronne kontakty i inicjatywy wymagają stałej pielęgnacji i regularnej pracy. Wszelkie objawy pomniejszania znaczenia naszych stosunków, czy braku zainteresowania sąsiadem powinny jeszcze bardziej motywować nas do intensywnego działania" - wskazywał Bartoszewski.

Wyraził przy tym pogląd, że znakomite relacje osobowe przejawiające się w spotkaniach szefów rządów i konkretnej współpracy między naszymi ministrami, powinny przekładać się rzeczywiste, pozytywne zmiany bilateralnych relacji. "Jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odegrały i nadal odgrywają polsko-niemieckie inicjatywy: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej czy Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Dziś wiemy, jak ważne jest, by nada wspierać te organizacje" - głosi tekst przemówienia.

Bartoszewski napisał też, że przyszłoroczny jubileusz da Polakom i Niemcom możliwość spojrzenia na dotychczasowy wspólny dorobek w dziedzinie współpracy dwustronnej i międzynarodowej, ale będzie również "doskonałą okazją do wyciągnięcia wniosków z dotychczasowej, nie do końca jednak symetrycznej realizacji zapisów traktatowych oraz wypracowania nowej agendy zadań". "Dlatego tak ważne są prowadzone rozmowy w formule Okrągłego Stołu ds. wspierania Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce" - zaznaczył.

Jako niepokojące ocenił "zjawisko braku zainteresowania władz federalnych czy landowych dla wspierania nauczania języka polskiego jako ojczystego".

"Sprawy historyczne nadal pozostają dla nas wrażliwe. Podejmując nowe wyzwania musimy cały czas pamiętać o przeszłości, zachować pamięć historyczną i stanowczo reagować na wszelkie próby fałszowania historii. Myśląc o przyszłości, nie możemy zapominać, bądź zakłamywać przeszłości. W sumie jednak jesteśmy na dobrej, wspólnej drodze" - napisał Bartoszewski.

"Budował zaufanie"

- Bartoszewski budował zaufanie między Polską a Niemcami; bez niego dzisiejsze relacje naszych krajów na pewno nie byłyby tak bliskie - powiedziała Kopacz podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Zaznaczyła, że 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się w szczególnej chwili, bo "trzy dni temu odszedł od nas człowiek, który swoją osobą utożsamiał ideę pojednania polsko-niemieckiego".

- Profesor Władysław Bartoszewski całą część swojego życia spędzoną w służbie niepodległej Rzeczypospolitej poświęcił dla budowania i wzmacniania zaufania, bez którego dzisiejsze relacje między Polską a Niemcami na pewno nie byłyby tak bliskie - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Jak dodała, Bartoszewski miał wziąć udział w poniedziałkowych konsultacjach, a nad swoim przemówieniem pracował jeszcze w ubiegły piątek.

- Chciałyśmy z panią kanclerz, aby w tym szczególnym dniu dla Niemiec i Polski prof. Bartoszewski był z nami, choćby symbolicznie. Dlatego też zachowaliśmy dla niego miejsce przy stole - powiedziała szefowa polskiego rządu. Sesja plenarna polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych rozpoczęła się od minuty ciszy w hołdzie W. Bartoszewskiemu.

- Żegnamy razem prof. Bartoszewskiego (...) Każde spotkanie z nim było dla mnie źródłem siły i nadziei - powiedziała kanclerz Merkel.

W gabinecie Bartoszewskiego ustawiono jego portret, który przepasano kirem.

Laureat wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień

Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK, historyk zmarł w piątek wieczorem, w wieku 93 lat. Stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego objął w 2007 roku. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Potem na warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Bartoszewski był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Doktor honoris causa m.in. Uniwersytetów: Warszawskiego i Hajfy oraz Hebrew College w Baltimore, honorowy obywatel m.in. Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Autor ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

25 lutego 2011 powołany został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w skład Kapituły Orderu Orła Białego, która wybrała go na funkcję Kanclerza.

Główny temat? Bezpieczeństwo

Konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami odbywają się od 1997 roku. Stanowią główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym między oboma krajami.

Głównymi tematami tegorocznych są relacje dwustronne, polityka energetyczno-klimatyczna i wschodnia oraz kwestie bezpieczeństwa. Będzie na nich mowa także o sprawach szeroko rozumianego bezpieczeństwa, sytuacji na wschodniej Ukrainie, relacjach Unia-Rosja. Nie zabraknie tematów trudnych, jak wprowadzenie przez Niemcy płacy minimalnej dla firm transportowych.

Konsultacje odbywają się pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (166)