Polski przedstawiciel przy ONZ "kłamcą lustracyjnym"?
Pion lustracyjny IPN podejrzewa, że były przedstawiciel RP przy ONZ Andrzej Towpik zataił w swym oświadczeniu lustracyjnym związki ze służbami specjalnymi PRL. Wniosek o stwierdzenie jego "kłamstwa lustracyjnego" trafił już do warszawskiego sądu.
Jak podał Instytut Pamięci Narodowej na swych stronach internetowych, w ubiegły piątek biuro lustracyjne oddziału IPN w Warszawie skierowało do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego w związku z powstałymi wątpliwościami co do zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego Towpika oraz o wydanie orzeczenia, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie.
Według tego komunikatu Towpik jest lustrowany jako "osoba wchodząca w skład służby zagranicznej", pełniąca funkcję Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ w Nowym Jorku.
Na stronie internetowej tego przedstawicielstwa jest jednak informacja, że od kwietnia br. jego szefem jest inna osoba. Nastąpiła zmiana na tym stanowisku - przyznał rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Resort nie ujawnił powodów zmiany.
W zespole prasowym MSZ podano, że Towpik jest pracownikiem MSZ. - Po zakończeniu pracy na placówce, od 1 marca 2010 pozostaje w tzw. dyspozycji kadr, co oznacza że nie uzyskał jeszcze przydziału do pracy w konkretnym departamencie - podało biuro rzecznika MSZ. Nie skomentowano informacji IPN o skierowaniu wniosku IPN do sądu. PAP nie udało się skontaktować z samym Towpikiem.
Osoba uznana prawomocnie przez sąd za "kłamcę lustracyjnego" traci na czas od 3 do 10 lat prawo do pełnienia funkcji publicznych.
71-letni Towpik jest absolwentem SGPiS i Szkoły Służby Zagranicznej. Skończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim zdobył stopień doktora nauk prawnych. Od 1975 roku w MSZ. Od 1977 do 1981 był I sekretarzem ambasady PRL w Hiszpanii, potem radcą-ministrem w Polskiej Misji przy Biurze ONZ w Genewie. W 1990 r. przewodniczył polskiej delegacji na rozmowy w sprawie rozwiązania Układu Warszawskiego. Od 1994 do 1997 był wiceszefem MSZ, gdzie odpowiadał za politykę bezpieczeństwa. Był szefem polskiej delegacji prowadzącej negocjacje w sprawie wstąpienia naszego kraju do NATO.
W 1997 r. został przedstawicielem Polski przy NATO, a w 1999 r. stałym przedstawicielem RP w Radzie Północnoatlantyckiej. Od 2002 r. - wiceszef MON ds. współpracy międzynarodowej i polityki obronnej. Od 2004 r. szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku.
W marcu 2009 r. - w 10. rocznicę wstąpienia Polski do NATO - prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent podkreślił wtedy, że Towpik odegrał wielką rolę w niełatwej drodze Polski do NATO, a odznaczenie jest także dowodem uznania za jego wieloletnią działalność w polskiej dyplomacji.
Od grudnia 2009 r. w tym samym sądzie czeka na rozpatrzenie wniosek IPN o lustrację Macieja Kozłowskiego - b. wiceszefa MSZ i b. ambasadora RP w Izraelu. Według IPN, w latach 1965-1969 miał on być najpierw kandydatem, a potem tajnym współpracownikiem SB w Krakowie o kryptonimie "Witold". 66-letni Kozłowski - opozycjonista z PRL, skazany wtedy na kilka lat więzienia - zaprzecza by złożył nieprawdziwe oświadczenie.