Trwa ładowanie...

Polski kościół chce oczyszczenia. „Nie będzie zamiatania nadużyć seksualnych księży pod dywan”

- Nie wyobrażam sobie, aby miało jeszcze miejsce takie zamiatanie pod dywan, jakie poznajemy powoli z różnych krajów – powiedział jezuita Adam Żak, odnosząc się do tematu molestowania seksualnego nieletnich przez księży w Polsce. Dane na temat skali problemu mają być zgromadzone przez biskupów do końca listopada.

Polski kościół chce oczyszczenia. „Nie będzie zamiatania nadużyć seksualnych księży pod dywan”Źródło: iStock.com
d3h194e
d3h194e

Przypomnijmy, we wrześniu biskupi podjęli decyzję o zebraniu danych statystycznych na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich, których sprawcami były osoby duchowne.

- Dane zostaną zebrane z każdej diecezji, a ich opracowanie i opublikowanie zostanie powierzone wyspecjalizowanemu ośrodkowi statystycznemu. Informacje mają zostać zebrane do końca listopada, ale niewykluczone, że nie wszystkie diecezje zdążą wywiązać się z tego zadania na czas. Potem trzeba paru miesięcy, by je opracować. Myślę zatem, że mniej więcej w pierwszej połowie przyszłego roku takie opracowanie powstanie - mówił o. Adam Żak na spotkaniu z rzecznikami poszczególnych diecezji w Warszawie.

Duchowny, który pełni funkcję Koordynatora Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, nie wyobraża sobie, aby “miało jeszcze miejsce takie zamiatanie pod dywan, jakie poznajemy powoli z różnych krajów”. – Mam nadzieję, że przynajmniej to się zdecydowanie zmieniło i że taka przekładnia została postawiona w sposób słuszny – powiedział.

Zobacz także: "Histeria" wokół filmu "Kler". Zacięta dyskusja w studiu WP

Jego zdaniem, nagłaśniane często przypadki przenoszenia duchownych , jako jedynej metody reakcji na ujawniony przypadek nadużyć ze strony tegoż duchownego, dziś już nie mogą mieć miejsca. - Byłoby to szkodliwe i dla ofiar, i dla samego Kościoła. Nie ma wątpliwości, że dziś jest to polityka przejrzystości, która zawsze musi być skoordynowana z innymi wartościami, przede wszystkim z dobrem osób – zaznaczył o. Żak, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną.

d3h194e

Przypomniał, że w każdej diecezji i prowincji zakonnej jest już wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, czyli osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej.

W tym samym czasie, w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się szkolenie dotyczące przygotowania programu prewencji wobec wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. - Wydarzyło się zbyt wiele rzeczy, by nadal miało być tak, jak było do tej pory. Jedną rzeczą jest to, by zmierzyć się ze wszystkimi dotychczasowymi nadużyciami z naszej strony, a drugą równie ważną, a może ważniejszą jest to, by stworzyć rzeczywisty i konkretny system prewencji obejmujący szeroko pojętą rzeczywistość Kościoła. - mówił na otwarciu szkolenia metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3h194e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h194e
Więcej tematów