Trwa ładowanie...
d46qe1u

Polski kościół chce oczyszczenia. „Nie będzie zamiatania nadużyć seksualnych księży pod dywan”

- Nie wyobrażam sobie, aby miało jeszcze miejsce takie zamiatanie pod dywan, jakie poznajemy powoli z różnych krajów – powiedział jezuita Adam Żak, odnosząc się do tematu molestowania seksualnego nieletnich przez księży w Polsce. Dane na temat skali problemu mają być zgromadzone przez biskupów do końca listopada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Informacje na temat molestowania seksualnego nieletnich mają być zebrane do końca listopada
Informacje na temat molestowania seksualnego nieletnich mają być zebrane do końca listopada (iStock.com)
d46qe1u

Przypomnijmy, we wrześniu biskupi podjęli decyzję o zebraniu danych statystycznych na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich, których sprawcami były osoby duchowne.

- Dane zostaną zebrane z każdej diecezji, a ich opracowanie i opublikowanie zostanie powierzone wyspecjalizowanemu ośrodkowi statystycznemu. Informacje mają zostać zebrane do końca listopada, ale niewykluczone, że nie wszystkie diecezje zdążą wywiązać się z tego zadania na czas. Potem trzeba paru miesięcy, by je opracować. Myślę zatem, że mniej więcej w pierwszej połowie przyszłego roku takie opracowanie powstanie - mówił o. Adam Żak na spotkaniu z rzecznikami poszczególnych diecezji w Warszawie.

Duchowny, który pełni funkcję Koordynatora Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, nie wyobraża sobie, aby “miało jeszcze miejsce takie zamiatanie pod dywan, jakie poznajemy powoli z różnych krajów”. – Mam nadzieję, że przynajmniej to się zdecydowanie zmieniło i że taka przekładnia została postawiona w sposób słuszny – powiedział.

d46qe1u

Zobacz także: "Histeria" wokół filmu "Kler". Zacięta dyskusja w studiu WP

Jego zdaniem, nagłaśniane często przypadki przenoszenia duchownych , jako jedynej metody reakcji na ujawniony przypadek nadużyć ze strony tegoż duchownego, dziś już nie mogą mieć miejsca. - Byłoby to szkodliwe i dla ofiar, i dla samego Kościoła. Nie ma wątpliwości, że dziś jest to polityka przejrzystości, która zawsze musi być skoordynowana z innymi wartościami, przede wszystkim z dobrem osób – zaznaczył o. Żak, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Przypomniał, że w każdej diecezji i prowincji zakonnej jest już wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, czyli osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej.

d46qe1u

W tym samym czasie, w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się szkolenie dotyczące przygotowania programu prewencji wobec wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. - Wydarzyło się zbyt wiele rzeczy, by nadal miało być tak, jak było do tej pory. Jedną rzeczą jest to, by zmierzyć się ze wszystkimi dotychczasowymi nadużyciami z naszej strony, a drugą równie ważną, a może ważniejszą jest to, by stworzyć rzeczywisty i konkretny system prewencji obejmujący szeroko pojętą rzeczywistość Kościoła. - mówił na otwarciu szkolenia metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d46qe1u

d46qe1u
d46qe1u
Więcej tematów