Trwa ładowanie...
dcunbeb

Polska ziemia do sprzedaży za 12 lat?

Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Belgia zaproponowała wstępnie innym państwom UE zgodę na prawa Polski do przedłużania restrykcji w sprzedaży ziemi rolnej podmiotom unijnym do 12 lat po wejściu do Unii.

Share
dcunbeb

Przyznawali to w poniedziałek dyplomaci państw członkowskich UE, zastrzegając, że oczekują w tym tygodniu od Belgii propozycji na piśmie. Według nich, zasugeruje ona podział tych 12 lat na trzy etapy, zgodnie z formułą 7+3+2. W myśl tej formuły Polska mogłaby po siedmiu pierwszych latach okresu ochronnego w sprzedaży ziemi rolniczej i leśnej przedłużyć go o trzy lata, a po dziesięciu latach jeszcze o dwa. Za każdym razem jednak musiałaby uzasadnić swoją decyzję, wskazując na ewentualnie utrzymujące się zagrożenia związane z pełną liberalizacją obrotu gruntami - twierdzą cytowani dyplomaci.

Dlatego istotne będą sformułowania, które zostaną zapisane w traktacie o przystąpieniu Polski do UE, opisujące procedury każdorazowego przedłużania okresu przejściowego. Będą one teraz przedmiotem negocjacji w gronie Piętnastki i między nią a Polską. Według dyplomatów unijnych, rozbicie 12 lat na trzy etapy pomoże w uzyskaniu zgody na tak długi okres tych państw UE, które nie widzą powodu, żeby przyznawać Polsce więcej niż innym kandydatom. Czechy, Słowacja i Węgry zgodziły się już na 7-letni okres przejściowy.(ck)

dcunbeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcunbeb
dcunbeb
Więcej tematów